Регулаторът определи два показателя, от които зависят вторите пенсии

23.12.2024 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Комисията за финансов надзор прие два показателя, от които зависи размерът на допълнителната пожизнена пенсия, изплащана от частните пенсионни фондове - технически лихвен процент и биометрични таблици за смъртност
Регулаторът определи два показателя, от които зависят вторите пенсии
Снимка: под лиценза на creative commons

Комисията за финансов надзор прие два показателя, от които зависи размерът на допълнителната пожизнена пенсия, изплащана от частните пенсионни фондове - технически лихвен процент и биометрични таблици за смъртност.

Месечният размер на допълнителната пожизнена пенсия за старост, към датата на нейното отпускане, се изчислява на основата на:

1. натрупаните средства по индивидуалната партида на осигуреното лице, след допълването и при необходимост, към датата на подписване на Пенсионен договор;

2. таблица за смъртност и средна продължителност на предстоящия живот, публикувана от Националния статистически институт;

3. техническия лихвен процент, към датата на отпускане на пенсията, одобрен от КФН.

При определяне на размера на необходимите средства за пенсионните резерви за изплащаните пожизнени пенсии от доброволните пенсионни фондове пенсионноосигурителните дружества прилагат технически лихвен процент и биометрични таблици за смъртност, които се утвърждават от заместник-председателя на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Осигурителен надзор", в срок до 31 декември всяка година.

При определяне на размера на техническия лихвен процент за изчисляване на пенсионните резерви към 31.12.2024 г. са отчетени постигнатата доходност от управлението на активите на доброволните пенсионни фондове, както и доходността до падежа по дългосрочните правителствени ценни книжа. Следва да се вземат предвид и фактори, оказващи влияние върху геополитическата, финансовата и икономическата среда, в която се извършват инвестициите на пенсионните фондове. Предвид горепосоченото и с цел заделянето на достатъчни пенсионни резерви от пенсионноосигурителните дружества, се запазва размерът на техническия лихвен процент, прилаган от тях при изчисляване на пенсионните резерви, посочват от КФН.

Запазва се и подходът на определяне на биометричните таблици за смъртност, които да се използват при изчисляването на пенсионните резерви към 31.12.2024 г. на доброволен пенсионен фонд. С оглед по-точна оценка на риска от преживяване при изплащане таблиците се базират на Таблицата за смъртност и средна продължителност на предстоящия живот на населението за периода 2021-2023 г. (общо), публикувана от Националния статистически институт.

Според данните очакваната продължителност на живота на родените през тази година ще бъде 73,47 години. От следващата година ще се пенсионират хората навършили 62 години и 4 месеца за жените и 64 години и 8 месеца за мъжете. Очаква се тяхната продължителност на живота да бъде между 17 и 15 години.

Допълнителната пожизнена пенсия за старост се отпуска при условие, че изчисленият месечен размер, към датата на отпускането й, е не по-малък от 15 на сто от размера на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Гарантираният размер на допълнителната пожизнена пенсия за старост се изчислява въз основа на брутния размер на преведените осигурителни вноски от НАП и НОИ.

Когато размерът на средствата по индивидуалната партида на осигуреното лице, натрупани към датата на определяне на пенсията, е по-голям от сумата на брутния размер на преведените осигурителни вноски за съответното лице и при изразено от него желание, пенсионноосигурителното дружество е длъжно да предложи изплащане на допълнителна пожизнена пенсия за старост с гарантиран размер, равен на размера на първата пенсия, изчислена на база натрупаните средства по индивидуалната партида.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....