След 2 години такса смет ще се плаща според замърсяването

13.09.2017 | 17:55
по статията работи: econ.bg
В проекта, внесен от правителството, се предлагат три измерителя, на база на които общините да определят такса смет
След 2 години такса смет ще се плаща според замърсяването
Снимка: под лиценза на creative commons

Парламентът разгледа на първо четене проект за промени в закона за местните данъци и такси, които могат да доведат по-висока такса смет след 2 години.

В проекта, внесен от правителството, се предлагат три измерителя, на база на които общините да определят такса смет: 1) изхвърлени специални торби, 2) количество битов отпадък за имота, изчислено на база обем на контейнерите за смет и честота на тяхното изпразване, или 3) броят на живеещите в определен имот.

В проектозакона е записано, че общините могат да задължат жителите да купуват определен брой торби за боклуци, а тези, които не са използвани, да останат за следващата година.

Целта е такса смет да се определя на база количеството изхвърлени битови отпадъци вместо, както е в момента, според данъчната оценка или балансовата стойност на имота. Промяната трябва да влезе в сила от 2019 г., за което е получено съгласието на синдикати, бизнес и правителство на последното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

Законът мина на първо четете, със 112 гласа "за", като 38 гласа "против" и 33 "въздържали се" дойдоха от БСП и ДПС.

"Чух, че кметът на Димитровград е изчислил, че в селцата таксата смет ще се вдигне 10 пъти", коментира Дора Янкова от БСП. Според нея общините не са готови да създадат такава организация.

Менда Стоянова от ГЕРБ и отговори, че общините трябва да бъдат по-гъвкави, като никой не ги задължава да приемат една основа за прилагане на мярката за такса смет и тя може да бъде и комбинация. "Необходима е сериозна подготовка на общините, в законопроекта е предвидена 1 година. Имаме призив от общините този срок да се удължи", каза Стоянова и допълни, че между четенията ще се разгледат всякакви конструктивни предложения по механизма за образуване на разходите в план-сметката от битови отпадъци.

Промяната се очаква да вдигне дължимото от граждани и да намали разходите на фирмите. В момента от бизнеса се събират 2/3 от сумите, макар те да произвеждат едва 30% от отпадъците. Новият модел се приема както по настояване от Брюксел, така и защото таксата трябва да е за извършена услуга, а не да е втори имотен данък. Принципът "замърсителят плаща" е заложен в европейските директиви, а България е единствена сред страните от ЕС, която определя таксите за битови отпадъци според стойността на активите.

Парите от такса смет трябва да бъдат използвани за събиране на отпадъците, тяхното третиране и за поддържане на чистотата в населените места.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...