През миналата година фалитите в България са намалели с 10,53%, в сравнение с 2022 г., сочат данните от последния доклад на анализаторската компания Кофас.
Това обаче не означава непременно стабилна или подобряваща се ситуация за местните предприятия. Експертите от Кофас са на мнение, че действителният брой компании, които не могат да плащат сметките си, се е увеличил през 2023 г., тъй като за собствениците на бизнес е по-удобно да изоставят или продадат своята фирма, вместо да започнат производство по несъстоятелност.
В началото на 2024 г. експертите от Кофас прогнозират, че предстоят предизвикателни времена за строителния сектор и отраслите, които са пряко ангажирани с него, което може да засегне и България, като част от Централна и Източна Европа. Нашата страна е от малкото изключение от тенденцията за увеличаване на процедурите по несъстоятелност. В региона през миналата година те са се увеличили с 38,6%.
Пагубните последици от руската инвазия в Украйна, особено поради географската близост, отекват в целия регион, прекъсвайки веригите за доставки и допринасяйки за покачването на цените на енергийните продукти.
Тези външни сътресения, съчетани с вътрешни предизвикателства като недостиг на работна ръка и нарастващи разходи за суровини, оказват значителен натиск върху бизнеса, което води до нарастване на неплатежоспособността. Секторите на строителството и търговията са най-потърпевши от икономическите промени и продължават да се борят с недостига на работна ръка, натиска върху заплатите и намаляващото търсене, пише в анализа.