На 23-24 октомври 2003 г., от 9.30 часа, в хотел "Банкя Палас", гр. Банкя, ще се проведе ІХ-ата среща на Смесения консултативен комитет (СКК) ЕС-България. Комитетът е създаден през м. юли 1998 г., с решение на Съвета за асоцииране, като основната цел на неговата дейност е структурите на гражданското общество в България и в ЕС да съдействат и подпомагат работата на Съвета за асоцииране и на другите европейски институции. СКК ЕС – България провежда своите срещи два пъти годишно – веднъж в България и веднъж в Брюксел. Учредителната среща на СКК ЕС – България бе проведена през м. януари 1999 г. в София.
На проведените досега 8 срещи на СКК са представени и обсъдени работни доклади по следните теми: "Макроикономическа ситуация, преки чуждестранни инвестиции и индустриални отношения в България"; "Корупция, неефективна администрация, институционални и законови проблеми"; "Социални и икономически аспекти на Пакта за стабилност, регионално сътрудничество и развитие"; "Проблеми на потребителите в България"; "Селско стопанство"; "Индустриална политика"; "Свободно движение на хора"; "Принципът на "ПАРТНЬОРСТВОТО" и включването на социалните и икономическите партньори в подготовката за участие на Република България в структурните фондове на ЕС"; "2002 – Нови предизвикателства пред социалната политика"; "Проблеми на социалната политика в България на фона на присъединяването: Затварянето на АЕЦ "Козлодуй" и Малцинствения (Ромски) въпрос" ; "Регионално развитие в България".
На предстоящата 9-та среща ще бъдат представени и обсъдени доклади на тема: Ролята на СКК ЕС-България: Оценка на досегашните постижения и предложения за дейности от днес до присъединяването; Предложения за съвместна инициатива за информиране на българското гражданско общество за последиците от присъединяването на България към ЕС.
Официални гости, поканени на срещата, са: г-жа Лидия Шулева – Зам. председател на МС и Министър на икономиката, г-жа Меглена Кунева – Министър по европейските въпроси и Главен преговарящ с ЕС, г-н Димитрис Куркулас – Посланик на Европейската комисия, г-н Даниел Вълчев – Депутат и Съпредседател на Смесения Парламентарен Комитет ЕС-България, г-н Лалко Дулевски – Председател на Икономическия и Социален Съвет на България и др.
Заключителна част от работата на всяка среща е приемането на съвместна декларация, обобщаваща изказаните становища и препоръки на членовете на СКК по дискутираните по време на срещата въпроси. Съвместната декларация се изпраща директно до Европейската комисия, Европейския Парламент, Смесеният парламентарен комитет ЕС – България, Българският Парламент и Правителството на Р България.
СКК ЕС – България има 12 членове, 6 от които представляват групите с икономически и социални интереси в България и 6 – Европейския Икономически и Социален комитет (ИСК). Съпредседатели на Комитета са г-н Божидар Данев – председател на БСК, и г-н Анри Малос - Директор Европейски и международни отношения в Асамблеята на френските камари на търговията и индустрията (ACFCI).
ПРОГРАМА НА СРЕЩАТА
Четвъртък, 23 октомври 2003 г.
9:30 – 10:30
- Приемане на дневния ред
- Приемане на протокола от 7-та среща (Варна / Албена – април 2002 г.)
- Състояние на преговорите за присъединяване и отношенията ЕС – България
-
Г-жа Лидия Шулева – Зам. Министър-председател и Министър на икономиката
-
Г-жа Меглена Кунева – Министър по европейските въпроси и Главен преговарящ с ЕС.
-
Г-н Димитрис Куркулас – Посланик на Европейската комисия в София
10:30 - 11:00 Кафе пауза
11:00 – 12:30
4. Представяне на новоучредения Икономически и Социален Съвет в България
-
Г-н Лалко Дулевски – Председател на Икономическия и социален съвет
5. "Какво следва от присъединяването на България към ЕС / информация за гражданското общество".
Кръгла маса по преговорите за присъединяване, София – септември 2002 г.
-
доклад, анализ и последствия представени от Божидар Данев
12:30 – 14:00 Обяд
14:00 – 15:30
6. "Ролята на СКК ЕС-България: оценка и перспективи"
-
доклад на Анри Малос
7. Съобщение от съпредседателите Анри Малос и Божидар Данев по съвместните решения за по-нататъшните дейности
15:30 – 16:00 Кафе пауза
16:00 – 17:30
8. Промени в статута
-
предложения и гласуване
NB: всички проектоизменения трябва да бъдат предоставени на всички членове преди срещата
9. Теми за следващата среща; Конференция за България организирана от ЕИСК и СКК ЕС-България в Брюксел през 2004; определяне на докладчици; дата и място
10. Разни
Петък, 24 октомври 2003 г.
10:00 - 12:00
11. Приемане на съвместна декларация