Заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност

30.05.2012 - 31.05.2012

На 30 и 31 май 2012 г. в Брюксел, Белгия, ще се проведе заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност. Позицията на страната ни за форума беше одобрена от Съвета по европейските въпросина 21 май, съобщи пресслужбата на правителството.

В частта „Вътрешен пазар” министрите ще обсъдят предложението за Директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2005/36/ЕО относно признаването на професионалните квалификации, което е насочено към подобряване и улесняване на нейното прилагане. Темата е важна и е от приоритетно значение за България, с оглед улесняване на мобилността на работната сила. България принципно подкрепя въвеждането на Европейска професионална карта, както и усилията на ЕК за подобряване на прозрачността по отношение на регулираните професии.

Очаква се да бъде дискутиран и проектът на Регламент за създаване на Програма за конкурентоспособност на предприятията и за малките и средните предприятия 2014-2020 (Програма COSME). Програмата предвижда бюджет от около 2.5 млрд. евро за подобряване конкурентоспособността на предприятията чрез подпомагане създаването на 900 нови бизнес продукта годишно, споразумения за партньорство, в резултат на които да бъдат създадени и/или запазени 29 500 работни места, като се очаква подпомогнатите предприятия да създадат годишно допълнителен оборот в рамките на 200 млн. евро, което да доведе до ръст на БВП на ЕС с 1.1 милиарда евро годишно. България подкрепя предложението като разчита, че при използването на финансовите инструменти ще бъде обърнато специално внимание на МСП от секторите на високотехнологичните производства и услуги и на сектор „Туризъм”.

По време на заседанието ще бъдат обсъдени и двата основни елемента от проекта на нова Директива относно обществените поръчки: задължителното преминаване към електронен обмен на комуникация, включително изпращане на обявления само по електронен път и електронно подаване на документи (оферти и заявления) във всички процедури за обществени поръчки над европейските прагове в срок до 2 години от въвеждане на директивата и изцяло новите мерки за управление на системата за възлагане на обществени поръчки. България изразява резерва по отношение на предложения 2-годишен преходен период, като го счита за твърде кратък и недостатъчен за осигуряване на техническа материална база и изграждане на административен капацитет от всички възложители в страната. По отношение на управлението – страната ни подкрепя първоначалното предложение на Комисията за създаване на един национален орган във всяка държава-членка, чрез който да се осигурява еднаквото прилагане на правото на ЕС. Компромисният вариант на Председателството, който поставя акцент върху конкретните задачи (без да налага определяне на централизирано звено във всяка държава-членка), също би могъл да бъде подкрепен, но следва да се осигури синхрон и съгласуваност в работата на различните административни структури, за да се избегне рискът от лошо функциониране на системата и липса на ефективност.

В частта „Научни изследвания” на 31 май основна точка в дневния ред е предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за установяване на „Хоризонт 2020”- Рамкова програма за научни изследвания и иновации (2014-2020). Програма „Хоризонт 2020“ е основен стълб на инициативата „Съюз за иновации“, целяща укрепване на конкурентоспособността на Европа в световен мащаб. Тя ще обединява и подкрепя дейностите, финансирани до момента от Седма рамкова програма за научни изследвания, от Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации и по линия на Европейския институт за иновации и технологии. България ще подкрепи приемането на частичен общ подход по предложението за регламент.

Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив