На 17 март 2010 г. в осем града на страната - София, Пловдив, Велико Търново, Русе, Плевен, Варна Рудозем и Кюстендил, ще се проведе протест срещу промените в Закона за генно-модифицираните организми.
Лозунгът на протеста е: "България гласува "против" ГМО. Затворете вратата за ГМО в закона!", съобщиха организаторите от Инициативен комитет "България, свободна от ГМО".
Протестът ще се проведе по време на приемането на промените в Закона за ГМО на второ четене в Народното събрание. По този повод организаторите съобщават: "В петък (12 март - бел.ред.) парламентът наруши собствените си разпоредби, като допусна проектозаконът да се гласува едновременно в ресорната комисия и в пленарна зала. Утре законопроектът влиза на второ четене в зала, въпреки че отново не удовлетворява нашите искания за България свободна от ГМО. Ние продължаваме да протестираме, защото след три месеца много от предложенията на неправителствени, граждански и браншови организации по закона, не бяха взети предвид на заседанията на Комисията по околна среда и води, като рядко на неправителствения сектор беше позволено да се аргументираме".
Според изследване на общественото мнение, проведено от НЦИОМ по поръчка на народния представител Лъчезар Тошев, 97% българите са на мнение, че България трябва да продължи да отстоява, включително и пред Европейския съюз, съществуващите забрани за отглеждане на ГМО на нейна територия.
Списък със сборните пунктове и часовете, в които ще се проведе протестът в отделните градове, ще откриете в прикачения файл след текста.
Коментар по темата за ГМО може да прочетете в рубриката "Мнения" на Econ.bg.
ГМО: По дефиниция на Закона за ГМО и европейските директиви "генетично модифициран организъм" е организъм, включително микроорганизъм, в който генетичният материал е бил променен по начин, който не настъпва естествено при чифтосване и/или естествена рекомбинация. В това понятие не се включва човешкият организъм.
Законът за ГМО: Първият Закон за генетично модифицираните организми в България е приет през 2005 г. Дотогава почти няма регулация по отношение на освобождаване на ГМО в околната среда, прилага се само наредба, която не налага сериозни ограничения върху дейността. Законът бе рестриктивен, в сравнение с други подобни закони в ЕС. Новите промени в закона бяха приети на първо четене на 13 януари 2010 г. Законопроектът бе приет с 89 гласа „за"; 36 гласа „против" и 1 „въздържал се".