Учредяване на Фонд за терапии за деца с аутизъм

13.12.2011

На 13 Декември (вторник) от 10.30 в Зала 1 на Факултета по начална и предучилищна педагогика /ФНПП/ към Софийския университет „Св. Климент Охридски"/адрес: София 1574, ул. Шипченски проход 69 А/ ще се състои церемония по учредяване на Фонд за терапии за деца с аутизъм. Негови съучредители са Фондация "Стъпка за невидимите деца на България" и Сдружение „Тацитус" - организации на родители на деца с аутизъм в България.

Събитието ще бъде открито от проф. Гюров, декан на факултета. Съучредители във Фонда са ангажирани с каузата организации и личности - Асоциацията на ресурсните учители в България, Ирена Соколова, Евтим Евтимов и представители на институции и организации, които подкрепят Националната информационна кампания за аутизма от самото й начало през септември 2011 г. На учредяването са поканени министрите и ресорни заместник министри на образователното, социално и здравно министерство, както и представители на Държавната агенция за закрила на детето, Държавната агенция за социално подпомагане, представители на английската неправителствена организация CHANGE, която работи в подкрепа на хората в неравностойно положение, Фондация „И Аз мога", Фондация „Помощ за благотворителността в България", Асоциацията на логопедите, Асоциацията на психолозите, както и известни личности, които многократно са заставали зад каузата на децата с аутизъм - Део, Дидо от Д2, Графа, Камен Воденичаров.

Целта на фонда е да даде шанс на възможно повече деца с разстройство от аутистичния спектър в България да получат достъп до терапия, която е основното средство на въздействие, информират организаторите. На този етап, подкрепата на държавата за децата, диагностицирани с разстройство от аутистичния спектър, е крайно недостатъчна. Родителите трябва сами да заплащат скъпоструващите терапии, което не е по силите на по-голяма част от семействата, поради символичната социална подкрепа и факта, че в много от случаите единият от родителите не може да работи, за да помага на детето си. Така финансовата възможност за осигуряване на достъп до жизненоважни терапии, подпомагащи комуникацията и социализацията на детето, са сведени почти до нула.

Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив