Инж. Кремен Георгиев от Асоциацията на топлофикационните дружества в България предупреди, че топлофикациите на природен газ в страната са поставени пред поредната заплаха, която може да доведе до техния фалит. Експертът обясни, че поради Плана за действие при извънредни ситуации и задължението за съхраняване на природен газ в Чирен и във връзка със спрените доставки на природен газ от Русия търговците бяха принудени да купят големи количества от синьото гориво при най-високи цени, които да бъдат нагнетени в Чирен като запас.
В момента тези количества, съхранявани в Чирен, са излишни и поради факта, че са закупени на неколкократно по-високи цени от сегашните, търговците на природен газ търпят огромни финансови загуби. Ако държавата не изработи механизъм, с който да ги подпомогне, най-вероятно ще има огромна негативна верижна реакция. Търговците на природен газ ще предявят претенциите си към топлофикациите, които са техни клиенти. Топлофикациите няма да могат да погасят тези задължения и ще изпаднат във финансов колапс, от което без централно парно и битова гореща вода ще останат потребителите, коментира инж. Кремен Георгиев.
Според него, ако не бъдат въведени спешни компенсации и допълнителни мерки за преодоляване на финансовите проблеми по веригата доставка-съхранение-потребители на природен газ, ще се стигне до невиждана криза, която вероятно няма да се реши до следващия зимен сезон. По думите му в бранша има и съмнения, че скъпият газ, закупен през миналото лято, в момента се плаща чрез сметките на домакинствата и фирмите. Ако това е вярно, ще излезе, че българинът плаща най-скъпия газ в Европа, каза експертът.
България ще може да съхранява газ в хранилището в Ревитуса. Това обяви междувременно гръцкият премиер Кириакос Мицотакис на съвместен брифинг с президента Румен Радев, който е на посещение в южната ни съседка. "Сътрудничеството между България и Гърция се задълбочава с меморандума за сигурността, доставките и съхранението на природен газ. Компаниите от двете страни ще могат да се възползват от съхраняването на газ в Чирен. От друга страна българските компании могат да ползват хранилището в Ревитуса. Така двете държави ще разполагат с определени резерви в случай на необходимост. Това превръща България и Гърция в кръстопът за пренос на газ, не само за Балканите, но и за Европа", подчерта Мицотакис. По време на срещата е била обсъждана и възможността за подновяване на изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис.