Вноската за декември, която "Лукойл Нефтохим" трябва да направи в бюджета заради разликата в цените на руския петрол, който използва, и сорта брент, е 70 млн. лв., съобщи Министерството на икономиката.
Вноската е дължима по Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт, който е в сила от ноември. Той се отнася до производителите на нефтопродукти от суров нефт с произход от Русия или изнесен от Русия и ги задължава да правят месечни вноски за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт.
Размерът на вноските пък се определя от министъра на икономиката до 15-о число на текущия месец по формула, определена в текста на закона. Според нея за декември производителят дължи 69 904 372 лева, посочват от министерството.
Ведомството мотивира изчислението с това, че през декември средната цена на сорта брент е 77.631 долара за барел, а тази на руския уралс е 60 долара за барел. Изчисленията са при курс на долара от 1.795 лева за 1 щатски долар.
Вноските ще постъпват във фонд "Сигурност на електроенергийната система" , а програмата, по която се компенсират потребителите с постъпилите там суми, е одобрена от правителството. С нейното изпълнение се очаква около 300 хил. семейства с деца от уязвимите групи да получат компенсация в размер до 300 лв.
Средствата ще бъдат изплатени от Агенцията за социално подпомагане по служебен път на семейства, които в периода от 01.12.2023 г. до 29.02.2024 г. получават месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст. Не е необходимо семействата да подават заявления за получаването на компенсацията.
Семейните помощи за деца се отпускат с подоходен критерий, което гарантира, че с програмата на правителството ще бъдат подпомогнати домакинства, които изпитват затруднения да покрият нарасналите си разходи за транспорт, посочват от министерството на икономиката. Този подход се различава значително от отстъпките от цените на горивата, които бяха в сила месеци наред по време на пандемията и които се ползваха от всички, независимо от доходите им. Тогава в интервю пред "Дневник" министърът на финансите Асен Василев обясни, че причината за това са трудностите по това да се определи кои групи да се подпомагат.