На 15 април 1912 година – преди 101 години, се случва една от най-известните транспортни трагедии на XX век. Най-големият пътнически кораб за времето си – британския лайнер „Титаник“, се сблъсква с айсберг и вследствие на това потъва. Загиналите са стотици, сред тях и 38 българи.
Със сигурност знаем някой и друг факт за огромното транспортно средство, както и разполагаме с хитовата екранизация с Леонардо ди Каприо и Кейт Уинслет. Ето и някои по-неизвестни, но интересни факти, които ще ни върнат един век назад.
Лайнерът е бил дълъг 269,1 метра и е разполагал с 840 каюти – 416 от тях са в първа класа, 162 – във втора, а 262 – в трета класа. Той е „консумирал“ по 825 тона въглища на ден, а електрическите крушки, осигуряващи светлина на пътниците, са били 10 хиляди на брой. Близо 63 хиляди литра питейна вода са били употребявани всяко денонощие от пътниците и от екипажа.
„Титаник“ е струвал 7,5 милиона щатски долара (за времето си), за да бъде построен. Двама работници са починали по време на строежа на огромния параход. Котвата му е била толкова голяма, че е било нужно 20 коня да бъдат впрегнати, за да я транспортират.
По време на първото и последно пътуване на парахода е имало 2223 пътници. Общият му капацитет е бил 3547, уточнява TitanicFacts. Сред тях е имало 13 двойки, отправили се на своя меден месец.
Точно 6 предупреждения за айсберг е получил екипажът преди сблъсъка, който довежда до потъването на кораба. Общо 160 минути са били нужни на „Титаник“, за да потъне след въпросната колизия. Температурата на водата е била -2 градуса по Целзий. Едва 31,6% от пътниците и екипажа на лайнера са оцелели.
И последна, любопитна статистика – цели 74 години са били нужни, за да се открият останките на огромното транспортно средство.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!