6.59 млн. са българите с право на глас за предстоящите избори

06.06.2024 | 08:55
по статията работи: econ.bg
Точно 6 593 275 са избирателите, които ще имат право да наредят партиите в бъдещия парламент. Това показват данните в окончателните списъци на броя на избирателите, качени на сайта на Централната избирателна комисия
6.59 млн. са българите с право на глас за предстоящите избори
Снимка: под лиценза на creative commons

Точно 6 593 275 са избирателите, които ще имат право да наредят партиите в бъдещия парламент. Това показват данните в окончателните списъци на броя на избирателите, качени на сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК). 

Според предварителните списъци те бяха малко над 6,639 млн. души, което е с 46 174 човека по-малко. Разликата идва от факта, че през това време може да има починали българи, втори да са се оказали в затвора и да нямат вече право да пуснат бюлетина и други, които да са сменили адресите си и да са се изнесли трайно в чужбина. Наред с това от списъците за страната се изваждат онези избиратели, които са подали заявления за вот зад граница. Това направиха над 38 000 българи. 

Най-много са избирателите в трите района в София – 23, 24 и 25 МИР. Според списъците с право да избират са малко над 1,2 млн. столичани. В областта са малко над 193 000. На второ място се нареждат тези в Пловдив-град и Пловдив-област – общо 446 584 човека. Трети в класацията са избирателите във Варна. По списък те са близо 405 000 души. 

Заради изискването за 3-месечна уседналост броят на българите, които ще могат да отидат до урните за вота за Европейски парламент, е различен. Право на глас за ЕП имат 6,138 млн души, което е с 19 170 по-малко в сравнение с данните от предварителните списъци. Именно заради различните изисквания спрямо избирателите в секциите ще има има два списъка.

Членовете на СИК първо ще проверяват дали фигурираме в този за ЕП, а след това и в този за НС. Ако нямаме право да гласуваме за ЕП, ще можем да направим това само за НС и то само с хартиена бюлетина. 

Регистрите на ЦИК показват, че досега желание да наблюдават изборите у нас имат общо 16 неправителствени организации – 10 български и 6 чужди. Общият брой на експертите, които на място ще правят това и ще бдят за нарушения, са 435. Те обаче може да се увеличат, защото регистрацията за това в ЦИК тече почти до деня за размисъл в събота.

По традиция наблюдатели у нас са пратили от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), както и от Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС).

В понеделник изтече срокът, в който хора с увреждания можеха да подадат заявления за вот с подвижна урна, ако са забравили за това. Условието бе в техния град или район вече да има открити такива. Така например в София ще има 14 подвижни секции. В Пловдив са само 4, а във Варна – едва 3. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...