Астрономи откриха гигантска планета, обикаляща около далечна звезда благодарение на един от странните ефектите на Общата теория на относителността на Айнщайн. С помощта на ефекта на
гравитационната леща учените успели да засекат далечния свят на разстояние от 25 хиляди светлинни години – дълбоко във вътрешността на Млечния път, информира "Дискавъри нюз".
Изчисленията сочат, че новооткритата планета е осем пъти по-голяма от газовия гигант Юпитер. Тя обикаля около малка звезда, чиито размери са три пъти по-малки от тези на Слънцето на разстояние от 4 астрономически единици (разстоянието между земята и Слънцето).
Според учените подобно малко разстояние показва, че в теориите ни за планетообразуването има неточности. Досега се е смятало, че подобна конфигурация от малка звезда и гигантска планета, разположени на толкова малко разстояние една от друга, е изключително рядка.
Самият метод, с който е отрита планетата – ефектът на гравитационната леща до момента е наблюдаван когато дадена звезда премине пред друга, по-далечна звезда. Тогава гравитационното поле на по-близката звезда изкривява светлината на по-далечната подобно на гигантска лупа и нашите астрономи наблюдават как за известен период по-далечната звезда започва да свети по-силно от обичайното.
Сега този ефект е бил наблюдаван при въпросната гигантска планета, която била достатъчно масивна, че да изкриви светлината от родната си звезда.