Бизнесът в България вече усеща поскъпването на кредитите

29.08.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
В рамките само на една година, откакто ЕЦБ започна да увеличава нивата на основните лихви, малките и големи фирмени заеми в лева и евро са поскъпнали с между два и три пъти
Бизнесът в България вече усеща поскъпването на кредитите
Снимка: под лиценза на creative commons

Бизнесът в България, за разлика от домакинствата, вече усеща осезаемо поскъпването на кредита заради промяната на лихвената политика на Европейската централна банка (ЕЦБ). В рамките само на една година, откакто ЕЦБ започна да увеличава нивата на основните лихви, малките и големи фирмени заеми в лева и евро са поскъпнали с между два и три пъти. Това показват данните на Българската народна банка (БНБ) към юли, когато в сила влязоха новите, по-високи задължителни резерви за банките в страната.

Статистиката показва, че лихвите по най-масовите бизнес кредити - до 1 млн. евро в левове, вече са на нивото от септември 2019 г. със среден лихвен процент 4,05%. По-големите кредити в левове са поскъпнали до нивото им от май 2017 г. със среден лихвен процент от 4,27%. Лихвите по фирмените заеми в евро също растат в последните месеци и достигат пика си от съответно октомври 2015 г. за сумите до 1 млн. евро и октомври 2016 г. за сумите над 1 млн. евро, движейки се вече близо до 6%. Всички те се движеха около 2 и 3% преди една година, а според БНБ това покачване ще отслаби търсенето на заеми от фирмите.

Същевременно данните сочат, че жилищните кредити продължават да стоят на многогодишното си дъно. В своя икономически преглед БНБ посочи през юни, че причината лихвената политика на ЕЦБ да се просмуква толкова бавно в България, е значителното количество пари, с които разполагат търговските банки. В момента българските домакинства имат едни от най-ниските лихви по кредитите в Европейския съюз, като това важи особено за жилищните заеми, при които почти няма по-ниски лихви в Европа.

Лихвите по жилищните заеми към юли се запазват на нивото си от предходния месец - 2,57%. Това е само с 0,1 пункт над дъното от септември 2022 г. и продължава да бъде стимул за търсенето на ипотечни кредити. Общият им обем през юли надмина рекордните в стопанската история на България 18 млрд. лв.

Единствено при потребителските кредити лихвените проценти в България са близо до средните равнища за страните от Европейския съюз. Средният лихвен процент при тях през юли расте до 8,92%, което е най-високото ниво от празничните декември и януари. Обемът им също расте и към юли те за първи път надхвърлят 16 млрд. лв.

Успоредно с по-скъпите кредити, бизнесът се радва на по-високи лихви по депозитите си - от около 1,7%. Справка на economic.bg показва, че това са най-високите нива от 2014 г. насам. Лихвите по депозитите за гражданите също започнаха да се покачват от есента на миналата година, след като години наред стояха около нулата. Това обаче се случва бавно и според статистиката към юли средната лихва по спестяванията в лева достига 0,66%, а в евро - 1,29%.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...