България заема 12-то място в света по износ на облекла от естествена кожа при пазарен дял от 0,2% от общия световен експорт, равняващ се на 8,3 млн. долара за 2020 г. Със същите показатели са Испания и Канада. Нашата страна, обаче, отчита най-голям ръст на износа на този вид стоки за последните пет години, от 2016 година насам (+279%). Това показват окончателните данни на Световната търговска организация (WTO).
Авторите на анализа и класацията държат да се отбележи специално, че стойността на глобалния износ на дрехи от естествена кожа е почти 50 пъти повече от общите продажби на облеклата от изкуствена кожа, като тази тенденция продължава вече пета поредна години. И двете категории облекла изключват кожените ръкавици.
Световният износ на облекла от естествена и изкуствена кожа, без ръкавици, е на обща стойност 3,85 млрд. долара през 2020 г., което представлява спад от 3% за износителите на кожени облекла през отминалия петгодишния период, започващ през 2016 г.
По стойност 5-те най-големи износители в света на всички видове кожени облекла са континентален Китай, Италия, Франция, Турция и Хонконг. Като цяло тази група от водещи доставчици на кожени дрехи в света генерира 93.1% от глобалните експортни продажби на кожени облекла през миналата година.
На континентален Китай се падат 82% от общите приходи от световния износ на кожено облекло, включващо както дрехи от естествени кожи, така и от изкуствени. Средната цена на дрехите от естествена кожа, изнесени от Китай, е 297 048 долара за тон. За разлика от облеклата от изкуствена кожа, при които средната цена е 12 900 долара за тон или само 4.3% от средната цена на дрехите от естествена кожа.
По континенти азиатските страни са продали най-много дрехи от естествена и изкуствена кожа през 2020 г. с доставки на обща стойност 3.3 милиарда долара или 86.5% от общия експорт. На второ място са европейските доставчици с 12.2% пазарен дял.
Значително по-малки са дяловете на Северна Америка (0.9%), Океания (0.21%), водена от Австралия, на Латинска Америка (0.2%), с изключение на Мексико, но включително Карибите, и Африка (0.02%).