Българската народна банка опитва още да укроти кредитирането

27.09.2023 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Управителният съвет на БНБ определи нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в България, на 2% през четвъртото тримесечие на 2024 г., съобщават от централната банка
Българската народна банка опитва още да укроти кредитирането
Снимка: БГНЕС

БНБ продължава да опитва да ограничи кредитирането. Управителният съвет на институцията днес определи нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции, на 2%. Досега показателят бе 1.5%. Повишението бе анонсирано още преди година.

Основното предназначение на буфера е да послужи като защита на банковата система срещу потенциални загуби, произтичащи от натрупване на цикличен системен риск в периоди на прекомерен кредитен растеж. В съобщението на институцията се посочва, че кредитната активност се запазва висока, особено в сегмента на кредитите за домакинства.

Предназначението на буфера е да се активира, когато кредитирането прегрее. Показател за това е съотношението между кредитите и БВП дългосрочно. Самата банка посочва, че този критерий не е достатъчен и ползва и други показатели, за да активира буфера.

Новата му стойност влиза в сила от 1 октомври и бе анонсирана още миналата есен.

Покачването на буфера няма пряк ефект върху кредитирането и не се отразява на банките, които разполагат с излишък от капитал, припомня "Капитал". За тези, които са близо до регулаторния минимум обаче, то се отразява възпиращо, освен ако не могат да генерират или наберат свеж капитал.

Буферът бе въведен от 2019 г.

Паричната статистика на БНБ показа, че темпът на кредитиране спада под 10% за пръв път от началото на 2022 г. до 9.68% през август. Същевременно финансирането на домакинствата продължава да бумти, като през последния месец общият обем отпуснати средства расте с 14.22%. А ускорението само при жилищните кредити достига рекордните за над десетилетие 18.67%, отбелязва "Капитал".

Очакването на БНБ е през следващите месеци глобалното затягане на паричната политика да започне да се пренася по-бързо върху лихвените проценти в България, след като и самата банка увеличи в началото на лятото минималните задължителни резерви. Институцията отчита, че мерките, които взима, ще смекчат ефектите, които продължителни периоди на висок кредитен растеж създават за задлъжнялостта и акумулирането на кредитен риск в банковата система, в непосредствен план вероятността за материализация на кредитния риск остава значителна.

Предвид колебанията на енергийните цени, рисковете от проблеми във веригите за доставки и очакваното забавяне на външното търсене, способността за обслужване на задълженията може да отслабне, посочва банката. Това на свой ред може да доведе до нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки. В допълнение, тенденцията на повишение на лихвените проценти ще повлияе върху финансовото състояние на кредитополучателите, се допълва в съобщението до медиите.

"Във връзка с това кредитните институции следва да се придържат към консервативна политика при осъществяване на кредитната си дейност, към своевременно и адекватно провизиране и към капиталово планиране, което отчита вероятността от изостряне на рисковете или нови негативни тенденции в икономическата среда", подчертава БНБ.

Определеният на 2% от 1 октомври буфер бе на ниво от 1% от 1 октомври 2022 г., а от януари стана 1.5%.

Предвид трайно запазилите се високи темпове на кредитен растеж и несигурността в икономическата среда, антицикличният капиталов буфер на ниво 2.0% през четвъртото тримесечие на 2024 г. има за цел да засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките, се посочва в съобщението на институцията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...