Малкият бозайник, който виждате на снимката, се нарича прилеп „земна пчела“ от английски - „bumblebee bat”, а латинското му име е Craseonycteris thonglongyai. Той тежи 2 грама, тялото му е дълго около 3 сантиметра, а размахът на крилата му е 15 сантиметра.
Craseonycteris thonglongyai е най-малкият прилеп на планетата, като се смята е, че е и най-малкият бозайник въобще. Той е червеникаво-кафяв или сив на цвят, а отличителна черта е муцунката му, която прилича на тази на прасе.
Колониите от прилепи Craseonycteris thonglongyai варират по брой, като средно наброяват около 100 индивида на пещера. Прилепите се хранят по време на кратки периоди на активност през нощта и при изгрев слънце. Женските прилепи раждат едно потомство веднъж годишно.
Прилепът „земна пчела“ е единственият съществуващ член на семейство Craseonycteris. Прилепите от този вид могат да бъдат намерени в Западен Тайланд и Югоизточна Бурма, като обитават поречията на реките.
Снимка: Wikipedia.org
Прилепът "земна пчела" е застрашен вид, заплашен от изчезване, информира федерация „Зелени Балкани“. В Тайланд са оцелели едва 200 представители на този бозайник, а видът е изправен пред изчезване.
Снимка: Архив
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!