Почти не минава ден, в който медии, политици, екоактивисти, учени, и общественици да не ни напомнят, че се държим безотговорно, защото изтощаваме природните ресурси на планетата до крайност и разрушаваме околната среда. Оказва се обаче, че освен петрола, прясната вода и въглищата, човечеството бързо изчерпва не дотам ценни, но желани от мнозина ресурси, които правят дните ни по-приятни.
В следващата галерия, от Gizmodo са подбрали седем ценни продукта, които много биха ни липсвали, ако една сутрин се събудим и открием, че ги няма.
1. Шоколадът
Голяма част от необходимото за направата на шоколад какао идва от Западна Африка – и по-специално от страни, в които съществува експлоатация на детски труд, трафик на хора или роби, много от които работят в какаовите плантации.
Дори с използването на робски труд обаче производството на какао е нерентабилно за мнозина от западноафриканските фермери. Растенията трябва да се гледат пет години преди да започнат дават плод, а събирането на какаовите семена е тежка и времеемка работа, вършена в страшни горещини. Цялата печалба от един ден работа на един работник излиза за фермера нищожните осем цента. Затова не е чудно, че през следващите 20 години шоколадът може да се превърне в лукс, достъпен само за богатите.
Снимка: Thinkstocк/Guliver
2. Сардините
Новината, че сардините са на изчезване, би развалила настроението на всички любители на консервите с малките рибки. Само преди месец западният канадски флот за лов на сардини се върна в пристанището си с празни ръце. Неуспехът е показателен за състоянието на световните рибни запаси от този вид.
Освен от индустриалния риболов популацията на сардините се влияе сериозно от температурите на водата в океаните. Това е причината видът да се размножава с рекордно ниски темпове от момента, в който водите на Тихия океан се охладиха през 90-те години на миналия век. Според експерти могат да минат десетилетия, докато водата се стопли достатъчно, че да увеличи популациите от сардини.
Снимка: Wikimedia Commons
3. Текилата
През 2007 г. една пета от насажденията на мексиканско синьо агаве – растението, от което се прави текилата, бяха поразени от болест. Тогава бе обърнато внимание на факта, че мексиканските фермери се отказват от производството му по икономически причини, сходни с тези на производителите на какао.
В резултат от неизгодното производство днес много от тях решават да унищожат насажденията от синьо агаве и на негово място да засадят по-доходоносната царевица. Това кара редица производители на текила да се запасяват, така че да продават напитката на високи цени, когато производството на агаве намалее критично.
Тогава вероятно цената на растението ще скочи, но ще трябва да минат 12 години, преди новите растения да станат годни за производството на текила.
Снимка: Sxc.hu