Виното, шоколадът и хелият - застрашени от изчезване?

30.11.2013 | 10:00
по статията работи: Георги Георгиев
Това са само част от продуктите, от които вероятно ще трябва да се научим да се лишаваме в бъдеще

4. Хелият

Световните запасите от хелий намаляват драстично. И какво от това, бихме си казали, ако не знаехме колко важен е този елемент за модерния свят – ще имаме по-малко детски балони с хелии. Всъщност хелият се използва в редица технологии, без които не можем да си представим света днес – MRI магнитите, фиброоптичните кабели и LCD екраните само част от тях.

Днес световните запасите от хелий са драстично ниски и когато резервите му бъдат изчерпани (най-вече поради необмислената политика на САЩ да го продават много евтино), единственият вариант който остава е да го добиваме от атмосферата. Тогава хелият ще повиши цената си приблизително 10 хиляди пъти.

152927

Снимка: Thinkstock/Guliver

5. Виното

Днес по света съществуват около 1 млн. производители, които произвеждат по 2,8 млрд. кашона с вино (по 12 бутилки всеки). Макар и внушително, това количество не е достатъчно за човечеството, което става все по-жадно. Всъщност през последната година количеството на произведеното по света вино е било на нивата от 60-те години на миналия век, като за Европа (произвеждаща половината от виното) количествата са спаднали с 10 процента спрямо предходната.

152932

Снимка: Thinkstock/Guliver

6. Козето сирене

Пред 2010 г. стадата от овце и кози във Великобритания бяха засегнати от Ку треска. В резултат 50 хиляди бременни животни бяха извадени от разплод, част от фермерите дори напълно прекратиха разплода в стадата си.

Решението води до драстичен спад в производството на козе сирене, докато същевременно търсенето му, особено на големи пазари като китайския, тръгна стремглаво нагоре. Тази ситуация може да доведе до сериозен скок в цената на продукта, който да го нареди сред най-деликатесните на пазара, смятат експерти.

152929

Снимка: Sxc.hu

7. Беконът

Вероятно най-обичания от солените и тлъсти меса, беконът е един от бързите начини да увредите сърцето си. Според данни на британската Национална асоциация на свиневъдите, световният недостиг на бекон и като цяло на свинско месо, е неизбежен.

Сред причините за това са скъпият фураж, който качва цената на свинското и намалява производството му с цел минимизиране на загубите. В допълнение редица американски щати пострадаха от разпространението на вируса PED (Porcine Epidemic Diarrhea), който унищожи животните в местните ферми. Всичко това несъмнено ще доведе до повишение цените на продуктите от свинско месо в световен мащаб.

152933

Снимка: Sxc.hu

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...