Доларът се понижи до 3-седмично дъно спрямо основните си конкуренти в петък, тъй като доходността на американските облигации спадна рязко, докато възстановяването на еврото продължава, заради очакванията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще започне да намалява програмата си за стимулиране и ще прекрати изкупуването на облигации.
Индексът на долара спрямо кошница от шестте основни валути спадна до 93,467 пункта, след като се понижи с 0,3 процента през нощта. Индексът на долара се е понижил с 0.75 процента тази седмица, а четвъртък достигна 93.213 пункта, най-ниското ниво от 17 май.
Доларът е подложен на натиск тази седмица, след като еврото отскочи от 10-месечните дъно, благодарение на намалените политически притеснения в Италия и спекулациите, че ЕЦБ може да започне да намалява мащабната си програма за изкупуване на облигации, като решението се очаква да бъде взето на срещата на ЕЦБ на 14 юни.
Еврото спадна до 1.1797 долара, след като достигна триседмично най-високо ниво 1.1840 долара за една нощ. През седмицата единната европейска валута нарасна с над 1 процент и е на път да отечете най-голямата си седмична печалба от средата на февруари.
Зелената валута спадна рязко, тъй като доходността на американските държавни облигации се понижи в четвъртък на фона на силно намаляващия апетит за риск на пазарните участници.
На 12 юни започва двудневната месечна среща на Федералния резерв на САЩ (ФЕД), на която се очаква регулаторът да повиши лихвата за втори път тази година. Пазарните участници очакват и сигнал дали централната банка ще повиши лихвата още два пъти или общо четири пъти през 2018 г.
Президентът Доналд Тръмп ще се срещне със севернокорейския лидер Ким Чен Ун в Сингапур на 12 юни. Основната тема на срещата е американското искане Северна Корея да изостави ядрената си програма, която сега заплашва Съединените щати.
Така че финансовите пазари ще имат богата палитра от предстоящи събития, които ще влияят на котировките, като се започне със срещата на Групата на седемте (Г-7), насрочена за събота, на която ще се обсъждат търговските отношения между Съединените щати и страните от Г-7.
Доларът е стабилен на ниво от 109,710 йени, след като загуби 0.45 процента за една нощ.
Паундът също е стабилен на ниво от 1.3415 долара, след като се понижи до 1.3368 долара в четвъртък, заради нарасналите притеснение около преговорите по Brexit.
Австралийският долар се понижи с 0,2 процента, до 0,7608 долара, след като спадна и в четвъртък, когато слезе от 6-седмичния си връх от 0,7677 американски долара, заради обявените данни, които показваха силно свиване на търговския излишък на страната.
Валутите на развиващите се пазари привлякоха внимание, след като бразилския реал спадна, а централната банка на Турция повиши основния лихвен процент.
Бразилският реал в четвъртък отстъпи, заради притесненията за фискалната перспектива и политическото бъдеще на страната, докато централната банка на Турция повиши основната лихва за втори път за броени седмици.
Турската лира, която спадна до рекордно ниско ниво спрямо долара в края на май по политически причини и инфлационни проблеми, нарасна, след като централната банка на Турция повиши основната си лихва в четвъртък до 17,75% от 16,5%.