Глобалният индекс за търговия с млечни продукти покори 7-годишен връх

15.12.2021 | 11:30
по статията работи: econ.bg
Котировките за всички търгувани млечни продукти продължават да нарастват, маслото с най-значително увеличение за последната седмица
Глобалният индекс за търговия с млечни продукти покори 7-годишен връх
Снимка: под лиценза на creative commons

На последния търг на международната платформа за търговия Global Dairy Trade (GDT) през миналата седмица, цените на търгуваните продукти се повишиха допълнително. Най-значително увеличение е регистрирано при маслото, но се повишиха и цените на пълномаслено мляко на прах. Индексът GDT, в който се обобщава набор от различни млечни продукти и договорни периоди, се е увеличил с 1,4% в сравнение с предишното събитие и по този начин достигна най-високата стойност от март 2014 г. Индексът от август 2021 г., с едно прекъсване,  непрекъснато се увеличена. Експертите отдават положителната тенденция на продължаващото ограничено предлагане и трайното добро търсене.

Индексът за маслото се е увеличил при последното GDT събитие средно за всички договори с 3% до 6,668 USD/t. При маслото се наблюдава допълнително увеличение от 4,6% до 5 791 USD/т. Индексът за сирене чедър се повиши средно с 1% до 5220 USD/t. Продължава положителната тенденция в цените на млякото на прах.

Наблюдаваното от началото на август рязко увеличение на цените на обезмасленото мляко на прах продължи, цената се повиши средно с 1,3% за всички договори до 3721 USD/t и по този начин достигна петгодишен връх. Индексът за пълномаслено мляко на прах – най-търгуваният продукт на този аукцион се повиши с 0,6% до 4008 USD/т. Индексът GDT за пълномаслено мляко на прах има тенденция нагоре от началото на септември.

Общо на последното GDT събитие са продадени 31 092 т млечни продукти, което отново е по-високо в сравнение с предишния търг (30 397 т). Броят на участващите участници намаля от 175 на 167.

Анализаторите посочват ограниченото предлагане и постоянно добро търсене

Международните анализатори отдават новото покачване на цените на GDT основно на продължаващото ограничено предлагане на световния пазар на мляко и постоянно добро търсене. Експерти от новозеландската фондова борса NZX посочват, че производството на мляко в Австралия и Нова Зеландия през първите четири до пет месеца на новия сезон 2021/22 г. е било с около 3% по-ниско в сравнение със същия период на предходната година поради лошо време условия. В ЕС доставките на мляко са в стагнация от януари до септември 2021 г. на нивото от предходната година.

За разлика от тях, САЩ отчитат 1,6% увеличение на производството през първите десет месеца на тази година. От страна на търсенето Китай отново доминира в последния търг, но също и купувачи от други региони (Африка, Близкия изток, Югоизточна Азия) се покриха широко със стоки. Следователно общите условия за световния пазар на мляко са все още положителни, подчертават анализаторите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...