Поскъпването на горивата и поройните дъждове станаха причина за поредното поскъпване на хляба. В различните региони на страната цената на насъщния скочи средно с 10-15 ст. В Пазарджик поскъпването е 15 стотинки, а в Хасково - с 10 стотинки.
Там вече масовият хляб е близо 1 лев. Според експерти от бранша към този момент няма основателна причина цената на насъщния да се вдигне, тъй като увеличението на тока и природния газ е от твърде скоро и производителите все още не са платили сметките, за да разберат как новите цени влияят на приготвянето на хляба.
От Браншовия съюз на хлебопекарите и сладкарите заявиха, че тези стойности на хляба в Хасково и Пазарджик вероятно са дело на търговци, за да тестват пазара, а не на хлебопроизводители. Зърнопроизводителите пък се оплакват, че има райони в страната, в които реколтата от пшеница е силно засегната заради дъждовете през изминалите седмици и затова тези до 300 лева за тон пшеница, които в момента се плащат в Северна България, е възможно да се покачат.
На този етап производители отказват да коментират защо цената се е покачила. В страната хлябът щял да поскъпне през септември. Тогава ще стане ясно дали цената на зърното ще се покачи и с колко са се увеличили разходите на производители, за да стигне хлябът до щанда в магазина. Реколта 2018-а сега се жъне, а дъждовете през изминалите седмици влошили качеството на 25% от добива в Северна България, според производителите.
Заради ценовия скок на основните източници на енергия у нас скъпият хляб няма да подмине и Благоевград, където пекарите също са притеснени. За да не зависи цената на хляба от цените на тока и газта, експерти от бранша искат 5% ДДС на хляба. С колко точно ще поскъпне насъщният - сметките ще са готови наесен.