Данъчни измами по веригата и некачествени горива могат да доведат до ниски цени. Така председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев даде своето обяснение пред "Нова телевизия" защо бензиностанциите на Веселин Марешки конкурират останалите фирми в бранша с по-ниски цени.
Лидерът на "Воля", който на предсрочните парламентарни избори успя да вкара партията си в парламента, след като спечели малко повече от 4% от вота, често обвиняваше големите вериги, че са образували картел и са монополисти, като не подбиват цените си. Вчера обаче Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) излезе със становище, че картел между 6 от тези големи вериги няма. Само половин година преди това от комисията се похвалиха, че разполагат с "убедителни доказателства" за подобни практики.
Разследваните за картел компании бяха руската "Лукойл", австрийската OMV, холандско-британската Royal Dutch Shell, гръцката Eko, контролираната от Гриша Ганчев "Петрол" и руската "Газпром" (работеща през "НИС Петрол"), като в края на разследването по подозрения за участие в картела попадна и "Ромпетрол България".
КЗК задължи шестте петролни компании, разследвани за картел при определянето на крайните цени, да прекратят контактите помежду си. Забраната се отнася и за служителите, които не трябва да обменят информация с техни колеги при конкуренцията. Компаниите до един месец трябва да гарантират и че са въвели правило за уволнение на служителите си, които не спазват изискването за конфиденциалност на търговската информация.
Делчев уточни, че не обвинява директно Веселин Марешки в данъчни измами, и добави, че търговците, които доставят горивата на бизнесмена, могат да укриват ДДС. По думите му избраният за депутат Марешки купувал горива не от рафинерията, а от посредници.
"Данъчни измами по веригата и некачествени горива могат да доведат до ниски цени. А и това е начин за купуване на гласове", каза още Делчев.