До момента Банката за развитие е подкрепила 27 333 микро- и малки предприятия

04.10.2024 | 06:55
по статията работи: econ.bg
Росен Карадимов отбеляза важната роля на националните банки за развитие за стимулиране на икономиката в Европа и по света. Над 550 такива банки има на пазара и всички те имат специална мисия, която ги отличава от търговските банки
До момента Банката за развитие е подкрепила 27 333 микро- и малки предприятия
Снимка: ББР

По повод 25-ата годишнина от създаването на Българската банка за развитие (ББР) в грандхотел “Милениум” в София се проведе конференция “Банките за развитие – инструмент за по-добро използване на публичните средства”.

В събитието взеха участие високопоставени представители на Европейската инвестиционна банка, Европейската комисия, Европейския инвестиционен фонд, директори на насърчителни и експортни банки от 20 европейски държави, както и главните изпълнителни директори на водещи български банки.

Форум беше открит от служебния министър на иновациите и растежа Росен Карадимов и принсипал на Българската банка за развитие. Темата на конференцията символизира значението на банките за развитие, каза той.  

Карадимов отбеляза важната роля на националните банки за развитие за стимулиране на икономиката в Европа и по света. Над 550 такива банки има на пазара и всички те имат специална мисия, която ги отличава от търговските банки.

А ББР се утвърди като важен член на групата на европейските банки за развитие, отбеляза Карадимов. Три са основните стълбове в дейността й: директно участие на пазара, изпълнение на държавната политика и връзка между банките и публичния ресурс. До момента ББР е подкрепила дейността на 27 333 микро- и малки и средни предприятия у нас. Общо 22 са международните й партньори. Карадимов отбеляза, че ББР подобри своята прозрачност и управление.

Той ще обърне внимание на новата стратегия на Българската банка за развитие за периода 2024-2026 година. А благодарение на нея ББР се превръща в силен пазарен инструмент на държавата за подкрепа на малките и средните предприятия, за подпомагане на публичните политики и преодоляване на регионалните дисбаланси.

Когато публичният ресурс е малко, тогава банките за развитие осигуряват средства за такива сектори като здравеопазване и образование.

ББР ще финансира и подкрепя и военно-промишления комплекс, като така се реализира държавната политика.

Обръщения към участниците във форума отправиха още служебният заместник-министър на финансите Мартин Дановски от името на служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, подуправителят на Българската народна банка Петър Чобанов и  вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Кириакос Какурис. Всички те поздравиха Българската банка за развитие с 25-та годишнина и отбелязаха важното й място в икономиката на страната.

Заместник-министърът на финансите Мартин Дановски отбеляза колко е важно ефективното използване на европейските средства чрез банките за развитие, за да бъдат икономиките в добро състояние. Мобилизирането на частния капитал също е важно в тази посока. Банките за развитие успяват да привличат средства от различни международни институции, в т.ч. и от Европейската инвестиционна банка.

А ББР се е превърнала в ключов инструмент особено в кризисни ситуации, като е станала гарант на различни фирми.

В соята дейност ББР ще финнасира и строителни компании, които изпълняват проекти, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост.

Българската банка за развитие и Европейската комисия подписаха споразумение за издаване на гаранция по програма InvestEU в размер на 40 млн. евро. Тя е в допълнение на издадената през 2023 г. гаранция на стойност 125 млн. евро, като с нея гаранцията достига 165 млн. евро. Това ще позволи отпускането на ресурс за малкия и средния бизнес в страната, както и за устойчиви инвестиции на компаниите и домакинствата, в размер на над 2,5 млрд. лева (около 1,2 млрд. евро) чрез кредитиране от търговските банки.

ББР бе акредитирана за прилагащ партньор по програма InvestEU през 2023 година. 

Банката е един от общо 17-те прилагащи партньори по програмата, преминали одитен процес, който им позволява да управляват европейски средства и бюджетни гаранции.

Заместник-министърът на финансите Мартин Дановски отбеляза и положителния факт, че международната рейтингова агенция „Fitch“ потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на Българската банка за развитие – BBB с положителна перспектива. Според рейтинговата агенция, до момента ролята на ББР като банка за развитие е била недостатъчно развита. Но с новоприетата стратегия за дейността на ББР в периода 2024-2026 г. се очаква банката да разгърне и финансовата си подкрепа за публичния сектор и приоритетни за националната икономика сектори в допълнение към подкрепата си за малките и средните предприятия, която бележи значителен ръст след 2021 година.

Подуправителят на Българската народна банка Петър Чобанов отбеляза дейността на служителите, които осъществяват кредитирането от банката. Той посочи, че ББР намери своето място в институционалната рамка, като беше включена сред компаниите, които са с принципал Министерството на иновациите и растежа, и са още „София Тех парк“ и Фонд на фондовете. Чобанов пожела на ББР да продължи да играе важна роля в българската икономика.

Вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Кириакос Какурис посочи, че международните банки за развитие трябва да се допълват и да изграждат синергия,

за да има полза за националните икономики и да се използват по-добре използването на ресурсите.

Това е така, защото банките за развитие познават местния пазар и могат да са много полезни. Какурис даде като много добър пример 16-милиардната програма за кръгова икономика, по която работят с банките за развитие.

Обсъждат се различни икономически предизвикателства, обменя се опит, за да изпълнян банките за развитие своята цел – подкрепа на местната икономика и създаване на работни места.

Според Какурис, ключово е да се учим един от друг, да си помагаме. И всяко евро да попадне при този, който наистина се нуждае от него. В Европа ще сме силни, ако сме заедно, подчерта Какурис.

Той отбеляза, че ЕИБ оказва и консултантски услуги на Българската банка за развитие.

Още повече, че приоритетите на ББР и ЕИБ съвпадат.

След това дискусията продължи с първия панел на форума „Принос на банките за развитие за по-добро използване на публичните средства, която бе водена от главния секретар на Европейската асоциация на публичните банки Марсел Рой, като по време на нея се наблегна на световния опит във функционирането на банките за развитие.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...