Дълговете на държавните компании у нас са 17% от БВП

19.03.2018 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Енергетиката е секторът с най-големи финансови загуби
Дълговете на държавните компании у нас са 17% от БВП
Снимка: под лиценза на creative commons

Общо задълженията на компаниите, в които държавата притежава най-малко 50% и упражнява контрол, към края на юни 2017 г. възлизат на почти 17% от БВП, пише в доклад на Европейската комисия за България. Според него икономическите показатели на държавните фирми у нас са по-лоши, в сравнение с останалите страни членки и частния сектор.

По показателя възвръщаемост на собствения капитал, рентабилността на държавните предприятия в повечето сектори е значително по-ниска от тази в частния сектор. По подобен начин държавните компании в България функционират по-зле по отношение на капиталовата и трудовата ефективност в сравнение с частния сектор и с другите държави от общността. В документа пише още, че енергетиката е секторът с най-големи финансови загуби и държавните фирми в този сектор са най-задлъжнелите.

По статистически данни енергийните дружества у нас бележат ръст на приходите през първите девет месеца на миналата година, заради сравнително високите цени на електроенергията. Това подобрение обаче е на фона на останалите влошени финансови показатели. Националната електрическа компания намалява загубите си, но нейните дългосрочни задължения вече надхвърлят 3 млрд. лева. В транспортния сектор двете железопътни държавни предприятия имат задължения на стойност 2,6% от БВП.

Според Брюксел корпоративното управление на държавните предприятия продължава да бъде предизвикателство. Като основен проблем в доклада на ЕК се посочва, че в много случаи има неясноти около регламентирането на държавната собственост.  Освен това съществуват празноти и неточности във финансовата отчетност, а назначенията на управленски длъжности  се извършват без провеждане на състезателни процедури. Политическото влияние върху икономиката е прекалено високо, което е вреди на прозрачността  и добрите  стандарти за управление на високо равнище, твърдят от Европейската комисия.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...