За колко години се става милионер в България?

12.02.2013 | 17:15
по статията работи: Петя Бързилска
Списание Economist представя интересна графика, според която за да стане един българин милионер от заплатата си, ще са му нужни... стотици години
За колко години се става милионер в България?

Колко години са нужни, за да станеш милионер? Е, това изглежда зависи както от качествата и уменията на даден човек, така и от страната, в която живее.

Специализираното икономическо списание Economist представя изчисления за срока, който е нужен на един обикновен човек, за да натрупа 1 млн. долара. Анализът е направен на база на доходите преди данъци за година на работещ в средно домакинство.

На един българин ще са му нужни над 250 години, за да събере 1 млн. долара от заплата. Интересно е, че според показателя, изчислен на базата на пазарните обменни курсове в България, сме с около 100 години по-напред от Румъния. За сравнение, на един румънец ще са му нужни 350 години за достигане на същата сума.

На дъното на класацията, освен България и северната ѝ съседка, е още и Мексико. Средният мексиканец трябва да трупа доходи в продължение на три века, за да направи 1 млн. долара.

Същевременно в САЩ се става най-бързо милионер – там за тази цел заплата трябва да се трупа около 25 години. След Щатите следват Норвегия, Швейцария и Австралия, където са нужни по-малко от 50 години за натрупване на заветния милион.

Изчислено според паритета на покупателната способност*, в България са нужни около 125 години, за да може човек да си купи стоки за 1 млн. долара с натрупаната си заплата. В Румъния ще са нужни малко под 200 години.

119756

Снимка: Economist. Данни: Световна банка, Евростат, Статистическо бюро на САЩ, OECD

*Паритет на покупателната способност (Purchasing Power Parity, PPP) - представлява съотношение на реални цени в национални валути за един и същ продукт в различните страни. Те се агрегират до макроикономическо ниво (БВП) и се използват за превръщане на стойностните показатели от национална в единна валута. Чрез паритетите на покупателната способност се елиминира влиянието на различните равнища на цените в участващите страни-партньори и се приравнява покупателната сила на националните валути (Източник: Национален статистически институт).


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 04.11   1429 г. – Арманяк-бургундска гражданска война: Жана д'Арк освобождава Сен Пиер льо Мутие. 1501 г. – Катерина Арагонска (по-късно първа съпруга на Хенри VIII)...