Заявленията за фалит в САЩ нарастват с 18% през 2023 г. на фона на по-високите лихвени проценти, по-строгите правила за кредитиране и продължилото изтегляне на предпазни мерки от времето на пандемията, макар че случаите на несъстоятелност остават доста под нивата отпреди пандемията от COVID-19.
Общият брой на заявленията за фалит, който включва изпадането в несъстоятелност на компании и физически лица, се увеличава до 445 186 през миналата година в сравнение с 378 390 през 2022 г., сочат данни на компанията Epiq AACER.
Заявленията за реорганизация на дейността по Глава 11 от страна на компании скачат със 72% до 6 569 в сравнение с 3 819 в предходната година, се посочва в доклада. Заявленията на потребители се увеличават с 18% до 419 555 в сравнение с 356 911 през 2022 г.
За последния месец от годината общият брой на подадените заявления за фалит се понижава до 34 447 в сравнение с 37 860 през ноември, макар че се увеличава с 16% на годишна база.
Случаите на несъстоятелност се очаква да продължат да се увеличават през 2024 г., макар че трудно биха надхвърлили отчетените 757 816 заявления за несъстоятелност през 2019 г., годината преди началото на пандемията.
"Както се и очакваше, станахме свидетели на увеличение на заявленията за фалит през 2023 г. в сравнение с 2022 г. като компаниите оглавиха ръста, а нивата се нормализираха до цифрите, отчетени преди пандемията," заяви Майкъл Хънтър, вицепрезидент на Epiq AACER. "Очакваме увеличение в броя на компаниите и потребителите, които ще потърсят съдебна защита от кредитори през 2024 г. предвид изтеглянето на пандемичните стимули, нарастването на разходите за финансиране, увеличението в броя на просрочията по кредити и почти рекордни високите нива на задлъжнялост на домакинствата."
Задълженията на домакинствата всъщност са били на рекордно високото ниво от 17.3 трлн. долара в края на третото тримесечие, според данни от Федералния резерв в Ню Йорк. Просрочията по кредитите също се увеличават, но и остават под нивата отпреди пандемията.
Финансовите условия за компаниите и домакинствата също така се затегнаха значително през последните две години вследствие на агресивното повишение на лихвите от страна на Фед с цел ограничаване на инфлацията. Лихвите по ипотечните кредити, например, скачат през второто полугодие на 2023 г. до най-високите си нива от началото на века.
Имайки предвид това, разходите по кредитите и общите финансови условия бяха облекчени през четвъртото тримесечие на 2023 г., след като от Фед дадоха индикации за края на цикъла на повишение на лихвите, а миналия месец ръководители във Фед заявиха, че очакват понижение на лихвите тази година.