Позитивна динамика и устойчив ръст - така може да се характеризира развитието на застрахователния пазар у нас. През последните 10 години премийният приход се е увеличил над 2,5 пъти, като през 2023 г. достига 4,38 млрд. лв. при ръст на годишна база от 21 на сто.
Премиите в общото застраховане нарастват с 22,7 процента, в животозастраховането - с 15 на сто, а особено значим е ръстът по линия на здравното застраховане - 50 процента на годишна база. Това съобщиха от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) по повод професионалния празник "Ден на застрахователя".
Професионалният празник е учреден от АЗБ през 1996 г. Датата е избрана неслучайно – на 1 октомври 1891 г. в Русе е създадено първото българско застрахователно дружество "България".
Динамична е историята на българското застраховане през годините. Развитието му започва през последните десетилетия на ХІХ век, а в началото на ХХ век България държи първо място в областта на застраховането измежду всички балкански държави. Индустрията устоява на трудностите през годините на финансови кризи и на войни, успява да изгради стабилно развиващ се пазар, да привлече и запази доверието на хората. Следвайки историческите процеси, българското застраховане преминава през периода на национализация, през развитието на частната инициатива в началото на 90-те години на ХХ в., за да достигне до съвременния застрахователен пазар. В наши дни той е част от европейския и функционира в съответствие с европейското законодателство.
Застрахователните дружества са третият по значимост институционален инвеститор в страната. Те предлагат на своите клиенти широка гама продукти и услуги, въвеждат иновации и оптимизират бизнес процесите, припомнят от АБЗ.
Обединяващо звено за участниците на пазара е Асоциацията на българските застрахователи, в която членуват 29 компании, представляващи над 92 на сто от българския застрахователен пазар.
На 1 октомври ще се проведе официалната церемония за връчването на наградите "Застраховател на годината", "Пенсионноосигурително дружество на годината", "Застрахователен брокер на годината" за 2023 г. събитието ще се състои в столичния хотел "Маринела".
Най-престижните годишни награди в застрахователния и пенсионноосигурителния сектор у нас ще бъдат връчени за шестнадесета поредна година.
Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи, Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, фондация "Проф. д-р Велеслав Гаврийски" и Българската асоциация на застрахователните брокери.
През юни в интервю Нина Колчакова, генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) посочи, че България е доста назад по показателя "дял на застраховано домашно имущество" в сравнение с всичките ни съседки от региона.
Под 10 процента от домовете на българите са защитени със застраховка, като става въпрос обикновено за ипотекирани жилища, каза тя. Нина Колчакова изтъкна, че в страните от региона, които имат сходна застрахователна култура и традиция като българската, но бяха поразени от катастрофални наводнения няколко поредни години, застраховането на домовете вече е над 60 на сто.
Според Колчакова климатичните промени могат да повишат нивото на застраховане и в България.
Такава тенденция вече се наблюдава в световен мащаб. Когато хората в рамките само на една седмица виждат по телевизията чудовищни наводнения, свлачища и опустошителни градушки във всички краища на света, си дават сметка че вече няма място, където климатичните промени да не са осезаема заплаха за собствеността и начина ни на живот. Застраховането е единственият съществуващ механизъм за финансово възстановяване след природно бедствие и все повече хора го осъзнават, посочи Колчакова.
По думите й застраховката е единственият начин за земеделските стопани да защитят доходите си при природни стихии.