Златото надхвърли за първи път 2 200 долара за тройунция

21.03.2024 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Златото прегази ново рекордно ниво на съпротива от 2200 долара за тройунция след като Федералният резерв потвърди перспективата за три лихвени понижения през тази година
Златото надхвърли за първи път 2 200 долара за тройунция
Снимка: под лиценза на creative commons

Златото прегази ново рекордно ниво на съпротива от 2200 долара за тройунция след като Федералният резерв потвърди перспективата за три лихвени понижения през тази година. Това предполага, че американските парични стратези не са обезпокоени от последния лек подем на инфлацията.

Благородният метал се изкачи до 2220.89 долара за тройунция в ранната азиатска търговия на 21 март – ръст от 1.6 процента. Той е в подем от средата на февруари, подкрепян от задълбочаващото се геополитическо напрежение и покупките на централните банки начело с Китай. Резкият му възход обаче изненада доста анализатори заради липсата на ясен катализатор на движението, доколкото основните фактори за него присъстват отдавна на глобалните пазари.

Поскъпването на златото се дължи отчасти на очакванията за по-едра парична политика в Съединените щати, което бе потвърдено на 20 март след края на редовното съвещание на паричните стратези на Федералния резерв. Председателят на институцията Джеръм Пауъл продължава да подчертава, че той и колегите му искат да видят повече доказателства, че цените слизат надолу, но допълва, че “все още много хора вярват, че такова потвърждение ще се появи и лихвени редукции ще има”. Което се възприема от повечето търговци като зелена светлина за връщането им на пазарите на жълтия метал.

На геополитическия фронт рисковете, стимулиращи златото в качеството му на спасителен актив, се задълбочават. Русия продължава да има превъзходство във войната с Украйна, конфликтът между Израел и Хамас в Газа се изостря с цената на десетки хиляди жертви сред мирното население, а президентските избори в Съединените щати в края на годината будят сериозно безпокойство.

Златните покупки на Китай също държи цените високи. Освен централната банка обикновените хора също купуват монети, кюлчета и златни накити, за да съхранят личните си състояния от проблемите в сектора на недвижимите имоти и от загубите на китайските фондови борси.

В тази обстановка, и особено след уверенията на Федерания резерв, че ще следва политика на постепенно разхлабване на паричната дисциплина, експертите от бранша оценяват движението на благородния метал до 2300 щ. долара за тройунция като напълно резонна техническа цел.

В ранното утро на 21 март златото за незабавна доставка се търгуваше за 2204.25  долара за тройунция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...