Износът за трети страни се свива с почти една четвърт, спадът в търговията с ЕС е по-малък

12.03.2021 | 13:05
по статията работи: econ.bg
Вносът намалява с 15% в сравнение със същия месец на 2020 г. и е на стойност 1.872 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Китай, Русия, Перу, Сърбия и Украйна
Износът за трети страни се свива с почти една четвърт, спадът в търговията с ЕС е по-малък
Снимка: под лиценза на creative commons

През януари износът на стоки от България за трети страни намалява с 22.6% в сравнение със същия месец на 2020 г. и е на стойност 1.378 млрд. лв. Основни търговски партньори на България са Турция, Китай, САЩ, Сърбия, Обединеното кралство, Република Северна Македония и Русия, които формират 57.3% от износа за трети страни, сочат данните на НСИ.

Ръст спрямо година по-рано е отбелязан само в сектор "Храни и живи животни" (12.8%). Най-голям спад има в секторите "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (88.1%) и "Минерални горива, масла и подобни продукти" (69%).

Вносът намалява с 15% в сравнение със същия месец на 2020 г. и е на стойност 1.872 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Китай, Русия, Перу, Сърбия и Украйна.

Най-голямо увеличение спрямо януари 2020 г. е отчетено в секторите "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (22.1%) и "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)" (3.6%). Най-голям спад се наблюдава в сектор "Минерални горива, масла и подобни продукти" (54.3%).

Външнотърговското салдо за месеца е отрицателно и е в размер на 494.1 млн. лева.

Данните за търговията с трети страни и ЕС показват, че общо износът през първия месец от годината спада с 6.1%, а вносът - с 6.8% на годишна база.

Общото външнотърговско салдо е отрицателно и е на стойност 256.3 млн. лева.

През 2020 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 4.1% спрямо 2019 г. и е в размер на 35.836 млрд. лева, сочат предварителните данни на ЕС. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция и Белгия, които формират 70.2% от износа за държавите - членки на ЕС.

При износа най-голям ръст в сравнение с 2019 г. е отбелязан в секторите "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (32.3%) и "Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн" (23.0%). Най-голям спад се наблюдава в сектор "Минерални горива, масла и подобни продукти" (42.7%).

Вносът спада с 9.2% спрямо 2019 г. и е на стойност 36.555 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Италия, Гърция и Нидерландия.

При вноса най-голямо увеличение спрямо 2019 г. е отчетено в сектор "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (9.9%). Най-голям спад се наблюдава в сектор "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)"(50.2%).

Външнотърговското салдо е отрицателно и е на стойност 719.1 млн. лева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...