Златото поскъпна до най-високите си за последните 13 месеца котировки и може да тества ценовия си рекорд, подпомагано от падащия долар, увеличаващите се залози на спасителните убежища при кризи и на спекулациите, че агресивното затягане на паричната политика в Съединените щати е към края си.
Скъпоценният метал приключи търговската си сесия на 4 април над психологическия таван от 2000 долара за тройунция за първи път от март 2022 година след публикуването на данните, че вакантните места на американските работодатели са паднали през февруари до най-ниските стойности от май 2021 г. Този резултат засилва опасенията, че най-голямото световно стопанство вероятно върви към рецесия и повишава вероятността, че Федералният резерв ще забави още повече темпото на лихвените увеличения. Падащият долар е другият положителен фактор за скъпоценния метал, който може да тества рекордния си връх от 2075.47 долара за тройунция, достигнат през август 2020 г.
Според пазарни анализатори, цената на златото в момента е подвластна на тревогите за зелените пари, а икономическите фактори изобщо не подкрепят щатската валута. Освен това скъпоценната суровина притежава и предимството на спасително убежище заради опасенията за финансовия сектор, засилени от последната банкова криза и геополитическото напрежение.
Златото за незабавна доставка се разменяше срещу 2026.91 долара за тройунция в 10.27 ч. българско време на 5 април, а златните контракти с падеж през юни, търгувани на борсата COMEX – за 2042 долара за тройунция.
Успоредно със златото поскъпват и среброто и платината, докато паладият бележи леко отстъпление.