Инфлацията у нас се ускорява за втори пореден месец

17.12.2024 | 11:30
по статията работи: econ.bg
В сравнение със същия месец на миналата година темпът на инфлация се ускорява до 2,1%. За сравнение, през октомври беше отчетена годишна инфлация от 1,8 на сто, след като трайно се забавяше през последните месеци
Инфлацията у нас се ускорява за втори пореден месец
Снимка: под лиценза на creative commons

Годишният темп на инфлация в България продължава да се ускорява и през ноември на годишна база, макар че на месечна леко се забавя, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в понеделник.

В сравнение със същия месец на миналата година темпът на инфлация се ускорява до 2,1%. За сравнение, през октомври беше отчетена годишна инфлация от 1,8 на сто, след като трайно се забавяше през последните месеци и достигна дъно от 1,2% през септември.

На месечна база се наблюдава инфлация от 0,6% през ноември, след като месец по-рано бе отчетена инфлация от 1,1%, а през септември - дефлация от 1%.

Инфлацията от началото на годината е 1,8%, след като през октомври бе на ниво от 1,2%, а през септември - символична на ниво от 0,1%. В същото време средногодишната инфлация за периода декември 2023 - ноември 2024 г. спрямо периода декември 2022 - ноември 2023 г. леко се забавя до 2,6%.

Инфлацията беше единственият критерий, който България не успя да покрие, за да отговори на условията за присъединяване към еврозоната, отчете двугодишният Конвергентен доклад на Европейската централна банка през юли. Очакванията на служебния финансов министър бяха страната да изпълни това условие в края на ноември или най-късно през декември. Рязкото ускорение през октомври и ноември обаче може да намали вероятността това да се случи до края на годината.

Най-голямо повишение на потребителските цени през ноември спрямо октомври се наблюдава при хранителните стоки и безалкохолните напитки (1,4%), в сектора на развлеченията и културата (1,3%), алкохолните напитки и тютюневите изделия (0,7%), транспорта (0,7%) и други. Понижение в цените се отчита при обувките и облеклото (1,3%), при жилищното обзавеждане и стоки и услуги за домакинството (0,4%) и др.

Според Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), изчислен според хармонизирана за Европейския съюз методология, през ноември месечната инфлация е 0,3%, забавяйки се спрямо 0,6% през октомври, а годишната е 2,0%, оставайки без промяна спрямо предишния месец.

Според индекса на цените за малката кошница през октомври цените на стоките и услугите се увеличават с 0,9% на месечна база (0,6% през октомври) и с 2,2% от началото на годината (1,2% през октомври). Цените на хранителните продукти за най-нискодоходните 20% от домакинствата са нараснали с 2,1% спрямо октомври, но на нехранителните стоки и на услугите са намалели - съответно с 0,4% и 0,1%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...