Каква роля има музиката на работното ни място?

06.04.2013 | 12:00
по статията работи: Александър Димитров
Силата на звуците може да ни помогне с концентрацията и да ни бъде кратка визитна картичка пред другите
Каква роля има музиката на работното ни място?

 

Светът на изкуствата винаги е бил особено примамлив, като музиката не прави изключение. Докато предишните поколения са разчитали главно на радиото, за да се "снабдяват“ с нея, то след това идват уокмените и CD плейърите. В наши дни вече разполагаме с десетки платформи като YouTube, SoundCloud, Vimeo, Pandora, Spotify и какво ли не друго. Разполагаме и с личните си плейъри, с радиото, с телевизионните музикални канали, дори с грамофони и плочи за по-запалените по старите времена. Общото между всички етапи на музикалната ни „консумация“ е, че без музика ежедневието е сивеещо и непълноценно.

Като отчетем, че немалка част от въпросното ежедневие бива прекарано в офиса, то съвсем логично наум идва един въпрос – как точно ни се отразява музиката на работното място? Изданието "Бизнес уийк" ни дава някоя и друга насока по темата...

Музиката като източник на енергия

Музиката съвсем лесно може да ви приспи. Не че желаем каквато да дискриминираме по какъвто и да е начин изкуствата, но пробвали ли сте да отидете на четиричасова (ако не и повече!) италианска опера? Със същия успех музиката обаче може и да ни енергизира.

Изследване на Брюнелския университет разкрива, че когато хората правят упражнения на фона на дадена песен, те правят това доста по-усърдно – дори без да го осъзнават. Именно това е ядрото на идеята, от която тръгва музикалната услуга Songza. Платформата предлага най-различни плейлисти за специфични неща, които желаете да правите. Упражнения, работа, почивка – каквото и да е.

Ако сте залегнали над някой огромен документ, лесно може да ви стане доста скучно“, изтъква Елиас Роман, съосновател на Songza. "И ето – изведнъж на хоризонта се появява саундтрака на „Последният мохикан“ например и вие се чувствате сякаш правите нещо ултра значимо“, шеговито споделя той.

Музиката като кратка визитна картичка

Музикалният вкус може да ви разкрие интересни неща за вашия колега без нуждата от особено много разпитване. Стиловете, които ни харесват, както и начинът, по който се отнасяме към музиката, са доста показателни и за части от нашия характер и начин на мислене. Имайки предвид десетките платформи за този вид изкуство, както и умелото му вграждане в технологичния ни свят, методът на разпространение при слушането също е ключов фактор.

Според Ръс Кръпник, вицепрезидент на консултантската фирма NPD Group, 4% от слушащите музика онлайн използват Spotify. И огромна част от тях са малко или много сноби, защото закътаността на Spotify била доста показателна за по-елитарно отношение.

126012

Снимка: Freedigitalphotos/digitalart

Музиката като път към по-добрата концентрация

Музиката отключва мисловния процес и спомените ни за най-различни неща, включително и способността да извличаме данни. Не е случайно, че може да се сетите за текстовете на редица песни – дори и да не сте ги слушали в последната година-две.

Но ако ползваме музиката като фон, то има ли тя същия ефект? Според учените от Станфордкия университет – да, абсолютно. В свое изследване те откриват, че при слушане на барокова симфония, участниците в един експеримент отбелязват повишено ниво на концентрация.

Друг анализ пък разкрива, че хирурзите работят много по-успешно и прецизно на музикален фон. Провелите експеримента са отчели сърдечния ритъм, кръвното налягане, както и реакциите на близо 50 хирурзи. Заключението им е било, че под звуците на изкуството те са били много по-бързи в отсъжданията и действията си. Естествено, с уговорката те сами да изберат музикалните стилове, които пасват на вкуса им.

Музиката като убежище

Това може да звучи странно, но като се замислите, най-вероятно и вие сте го правили често. Слушалките на главата и музиката могат лесно да послужат и за укритие в офиса, където е глъчка и се преплитат глас връз глас, всеки настояващ за своето.

Въпреки че офис-помещенията внушават идеята за съвместна работа и споделяне на бита (в работен план, естествено), понякога имаме нужда от почивка и усамотение. Слушалките са перфектният източник на „звукова стена“ между нас и околните. Така възлиза проблемът с привличането на вниманието на въпросния човек, но той е лесно решим – просто го побутнете и готово.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...