Китайският внос и износ нараснаха през май по-силно от очакваното за втори пореден месец въпреки спадащите цени на суровините, показват данни на Генералната митническа администрация, които са знак за подобряване на световната икономика и предполагат че икономиката на Китай се представя по-добре въпреки повишаващите се лихви по заемите и охлаждащият се пазар на недвижими имоти.
Китайският износ се увеличи през май с 8,7% на годишна база след растеж с 8,0% през април и очаквания за по-скромно повишение със 7,2%, докато вносът нарасна с цели 14,8% след повишение с 11,9% месец по-рано и прогноза за растеж с 8,3 на сто.
Експортът нарасна за трети пореден месец благодарение на солидно търсене на китайски стоки от Европа и САЩ, въпреки че американският президент Доналд Тръмп продължава да се оплаква от големия търговски дефицит на водещата световна икономика с Китай.
Въпреки по-рязкото увеличаване на вноса, китайският търговски излишък се разшири през май до 40,81 млрд. долара от 38,03 млрд. долара през април, докато средната прогноза на финансовите пазари беше за позитивен търговски баланс в размер на около 46,0 млрд. долара.
Икономиката на Китай отбеляза добър старт на годината, нараствайки през първото тримесечие с 6,9% - най-солидна експанзия от година и половина насам. Днешните търговски данни сякаш предполагат за наличието на по-добър икономически импулс и през второто тримесечие на годината, опровергавайки по този начин очакванията за забавяне на растежа. Данните за месец май предвещават и добро представяне на търговията в световен план.
Въпреки че през последните години китайският износ вече не е толкова важен двигател за икономически растежа на страната, Китай остава най-големият износител в света, както и топ вносител на суровини, така че неговите търговски данни се следят внимателно като барометър за глобалното потребление.