Колко злато има в света?

01.04.2013 | 11:55
по статията работи: Петя Бързилска
Колко ще е голям кубът, съдържащ целия благороден метал на планета?
Колко злато има в света?

Знаете ли колко злато има в света? Представялили сте си какви размери ще има куб, изграден от цялото количество благороден метал на планетата?

Уорън Бъфет – един от най-богатите инвеститори в света, смята, че общото количество на златото, без това в земните недра, може да се побере в куб със страни от по 20 метра, пише „Би Би Си“.

Инвеститорите широко използват данните от ежегодното изследване на Thomson Reuters GFMS (Gold Fields Mineral Services) за запасите от злато. Последните данни от него показват, че от благородния метал в света има 171,3 хил. тона.

Куб, съдържащ 171,3 хил. тона злато, ще бъде със страни от по около 20,7 метра.

Не всички обаче са съгласни с данните на GFMS. Изчисленията варират между 155,2 хил. тона злато, малко по-малко от резултатите на GFMS, до 2,5 млн. тона – около 16 пъти повече от това количество. По-големият размер ще оформи куб със страни с дължина от 50 метра.

125409

Снимка: Guliver/Getty Images

Защо данните се различават толкова много?

Отчасти това се дължи на факта, че злато се добива от повече от 6 000 години, обяснява историкът Тимъти Грийн. До 1492 г., когато Христофор Колумб достига Америка, GFMS пресмята, че общото количество на добитото злато е 12 780 тона.

Според Джеймс Търк обаче направените изчисления преувеличат реалното количество на добития благороден метал. Търк е инвеститор, основател на компанията за търговия със злато Gold Money. Той твърди, че технологиите за добив на метали са били твърде слабо развити до Средновековието и до 1492 г. са добити само 297 тона злато. Така по неговите изчисления количеството на благороден метал в света е 155 244 тона или с 10% по-малко от изчисленото от Thomson Reuters GFMS.

Може да изглежда, че това е малка разлика, но по днешни цени тя възлиза на повече от 950 млрд. долара.

Други анализатори пък смятат, че количеството злато в света е много по-голямо заради нерегистрирания или нелегален добив в някои държави.


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...