Колко струват медалите в Сочи?

07.02.2014 | 11:10
по статията работи: Симеон Досев
Златото в Сочи е най-голямо, но не и най-скъпо
Колко струват медалите в Сочи?

Златният медал на Олимпийските игри в Сочи ще бъде най-големият досега, но не и най-скъпият. Неговата стойност е около 566 долара или с 20% по-малко от рекордните 708 долара от летните игри в Лондон през 2012 г., информира сп. „Форбс“.

Защо е по-евтин? Да не би руснаците да пестят? Не бързайте толкова. Всъщност причината е свързана със спада в цената на златото и среброто през последните 2 години.

Златният медал в Сочи тежи 531 грама, има дебелина от 10 милиметра и диаметър от 100 милиметра. Това го прави най-големия в историята. За сравнение златото в Торино през 2006 г. имаше диаметър от 107 милиметра и тежеше 469 грама. Ако медалът от тазгодишната Олимпиада беше направен изцяло от злато стойността му би била около 21 478 долара. Именно това е причината за последен път изцяло златни медали да бъдат раздавани през 1912 г.

В Сочи олимпийският златен медал съдържа 525 грама сребро с проба 960 (изискването на Международния олимпийски комитет е за проба поне 925) и злато с проба 999.

Сребарният медал съдържа 525 грама сребро с проба 960. Стойността му е около 323 долара. Бронзовите медали пък са направени от мед и цинк (елементите на бронза) с проба 460. Стойността му е около 3,25 долара.

Трябва да се има предвид обаче, че представените цени на медалите не вземат предвид труда и другите разходи, използвани за направата на медалите.

Всички използвани метали, в това число екологично чистата сплав от цинк и мед за бронзовите медали, идват от Русия. За направата на медалите са използвани и прозрачни поликарбонатови материали, които придават чувство на лекота и подобряват дизайна.

Редица водещи рекламни агенции, бижутерски студия, производители на луксозни часовници и руски дизайнери се включиха в надпреварата за направата на медалите.

Общо бяха предложени 11 различи дизайна, от които експертен панел е избрал този, който най-добре отразява концепцията на игрите в Сочи.

Според организационния комитет на Олимпиадата дизайнът на медалите представлява мозайка от националните дизайни от различните култури и етнически групи, които изграждат Руската федерация. Освен това е взета предвид и разнообразната природа на града-домакин.

На предната част на медалите са изобразени олимпийските кръгове, от на обратната страна е изписано името на състезанието на агнлийски, логото на игрите в Сочи и официалното име на Олимпиадата на английски, руски и френски.

Московското бижутерско ателие Adams е произвело общо около 1300 медала, като в това число влизат и медалите за Параолимпийските игри. Използвани са приблизително 2 тона сребро, 700 кг. бронз и 6 кг. злато. Според организационния комитет направата на 1 медал трае около 18 часа

Следете всичко за Зимните олимпийски игри в Sporta.bg!

Следете как се представят българските състезатели в Сочи, както и всички най-интересни резултати.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.03   196 г. пр.н.е. – Птолемей V се възкачва на трона на Египет. 1309 г. – Папа Климент V отлъчва Венеция и цялото ѝ население. 1329 г. – В Агро Доминико...