Корпоративният дълг в Китай гони 945 млрд. долара

20.01.2020 | 13:30
по статията работи: econ.bg
Тенденцията за необслужване на вътрешния корпоративен дълг в Китай се дължи на реформата в предлагането и следователно е в рамките на очакванията, смятат финансови анализатори
Корпоративният дълг в Китай гони 945 млрд. долара
Снимка: под лиценза на creative commons

Тенденцията за необслужване на вътрешния корпоративен дълг в Китай се дължи на реформата в предлагането и следователно е в рамките на очакванията, смятат финансови анализатори.

В доклад на рейтинговата агенция „Стандард енд Пуърс" (S&P Global) от миналата седмица се посочва, че необслужваните заеми на китайските компании ще продължат да нарастват през 2020 г. Дълговете с настъпващ падеж може да нараснат от 6,3 трилиона юана миналата година до 6,5 трилиона юана (945 милиарда долара) през тази, докато офшорният дълг може да надхвърли 90 милиарда долара.

Лу Джънуей, главен икономист на Индустриалната банкова корпорация, посочва, че тенденцията за дълга е в рамките на стратегическото разгръщане на икономическата реформа на предлагането. „Съкращаването на производствени мощности означава, че някои компании в крайна сметка ще банкрутират, което е трудност, през която трябва да преминем", смята той и добавя, че дълговите проблеми на китайските предприятия не бива да се преувеличават.

Хун Тао от Пекинския университет за технологии и бизнес, заявява, че в процеса на трансформация някои предприятия ще загубят пари или ще фалират, което означава повече неизпълнени задължения. „Компаниите трябва да се научат да управляват професионално капитала си, да намаляват разходите, да подобряват ефективността и оборота", казва той.

И Хуейман, председател на Китайската регулаторна комисия за ценни книжа, заяви на конференция през декември 2019 г., че правителството ще продължи да подобрява управлението на риска, да работи с местните власти за постигане на синергия, както и че ще подкрепя пазарните институции при използване на преструктуриране на дългове и фалити по начин, който да минимизира възможните рискове и социална цена.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...