Кувейт: Сегашните цени на петрола включват рискова премия от 30 долара заради войната в Украйна

22.06.2022 | 10:35
по статията работи: econ.bg
Цените на петрола се покачиха над 100 долара за барел, след като Русия нахлу в Украйна в края на февруари, като от тогава насам се задържаха до голяма степен над тои ценови праг
Кувейт: Сегашните цени на петрола включват рискова премия от 30 долара заради войната в Украйна
Снимка: под лиценза на creative commons

Около 30 долара за барел рискова премия заради войната в Украйна се включа в текущите цени на петрола, посочи за агенция Блумбърг Kuwait Petroleum Corporation (KPC) - държавната петролна компания на един от най-големите производители на ОПЕК.

"Виждам премия заради войната от около 30 щатски долара в цената в момента“, каза шейх Наваф Ал-Сабах, главен изпълнителен директор на KPC.

Цените на петрола се покачиха над 100 долара за барел, след като Русия нахлу в Украйна в края на февруари, като от тогава насам се задържаха до голяма степен над тои ценови праг.

По време на търговията във вторник петролът Брент поскъпва с 0,25% към 114,40 долара за барел, а американският лек суров петрол WTI - с 0,4% към 110,80 долара за барел.

Въпреки опасенията относно китайското търсене на важната енергийна суровина с оглед на политиката на страна за "нулев Covid-19" и опасенията, че най-агресивните повишения на лихвите от десетилетия насам ще ускорят пътя към икономическа рецесия, цените на петрола продължават да се задържат над $ 100 за барел, тъй като търговците очакват все по-голямо намаляване на предлагането на пазара на руски петрол с оглед на западните санкции и неспособността на ОПЕК да изпълни договореното от картела увеличение на производството.

Кувейт, четвъртият по големина производител в ОПЕК след Саудитска Арабия, Ирак и Обединените арабски емирства (ОАЕ), наблюдава нарастване на търсенето от Европа на кувейтски рафинирани петролни продукти, каза изпълнителният директор на KPC пред Блумбърг в кулоарите на Катарския икономически форум.

Европа се стреми да замени вноса по море на руски суров петрол и на руски рафинирани продукти преди ембаргото на ЕС, което се очаква да влезе в сила в края на тази година. Освен това доставките на дизелово гориво в Европа сега са особено ограничени, тъй като купувачите избягват руския петрол.

"Получаваме повече обаждания за наши петролни продукти“, каза главният изпълнителен директор на кувейтската държавна петролна фирма.

Кувейт има голяма рафинерия, Al Zour, която ще бъде на линия по-късно тази година. Очаква се рафинерията с капацитет от 615 000 барела на ден да произвежда предимно дизелово гориво и мазут с много ниско съдържание на сяра.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...