Лихвите по потребителските кредити тръгнаха нагоре

02.07.2024 | 11:10
по статията работи: econ.bg
Средната лихва по новоотпуснатите през май потребителски заеми е 9,03%, което с 0,77% повече от април. Заедно с всички допълнителни такси и комисиони годишният процент на разходите по обслужване на тези заеми е средно 9,67%
Лихвите по потребителските кредити тръгнаха нагоре
Снимка: под лиценза на creative commons

Лихвите по потребителски кредити на домакинствата през май тръгнаха нагоре, след като от началото на годината няколко поред месеца поред статистиката на БНБ отчиташе намаления.

Средната лихва по новоотпуснатите през май потребителски заеми е 9,03%, което с 0,77% повече от април. Заедно с всички допълнителни такси и комисиони годишният процент на разходите по обслужване на тези заеми е средно 9,67%. Това е по-точният измерител за цената на кредита и тук увеличението спрямо предния месец още по-голямо - с 0,83%.

Предстои да видим дали този ръст ще продължи и в следващите месеци. Вероятно много банки са прекратили промоциите си през май, което е довело до повишение на средната лихва по потребителските заеми.

Междувременно стана известно, че банките в България са акумулирали 1,5 млрд. лв. печалба само в рамките на първите пет месеца от годината. В сравнение със същия период на миналата година печалбата им расте със 166 млн. лв., или 12,4%, показват данните на Българска народна банка (БНБ). Това е далеч от миналогодишните ръстове от над 50%, но по всяка вероятност говори за нова рекордна година за банковата система.

Статистиката показва още, че основно положителният финансов резултат се дължи на приходите от лихви. Кредитирането продължава да е силно, като в жилищния сегмент например годишният ръст през май достига 24,4% – невиждана стойност от 2009 г. насам.

Приходите от такси пък играят по-малка роля при формирането на нетния финансов резултат. Нетните доход от такси и комисиони растат едва с 40 млн. лв., или 6,7% до 641 млн. лв.

Само за месец май активите в банковата система растат с 258 млн. лв. до 175,4 млрд. лв., като над 70% от тях са генерирани в трите най-големи банки на българския пазар – Банка ДСК, Обединена българска банка и УниКредит Булбанк.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...