Много хора твърдят, че спят лошо по време на пълнолуние. Техните оплаквания обаче се смятаха за силно преувеличени и повечето от сериозните изследователи отричаха да има връзка между фазите на луната и човешкия сън. Досега.
Учени от университета в Базел, Швейцария съобщиха за първото ясно доказателство за подобна връзка.
За целта групата на проф. Кристиян Кайохн от психиатричната болница към университета е анализирала съня на над 30 доброволци в две възрастови групи, поставени в лабораторни условия. Докато доброволците спели, учените следели моделите на работа на мозъците им, движенията на очите и нивата на отделяните хормони.
Заключението от проучването било, че дори и днес, въпреки комфорта на съвременния живот и изкуственото осветление хората продължават да реагират на геофизичния ритъм на луната. Данните показвали, че както субективното, така и обективното възприятие на качеството на съня се променяло със смяната на лунните фази.
Така по време на пълнолуние активността на областите, свързани с дълбокия сън, спадала с 30 процента. В този период на хората им трябвали допълнителни 5 минути, докато заспят и като цяло спели с по 20 минути по-малко. Доброволците се оплаквали, че спят по-лошо от обикновено, а нивата на хормона мелатонин, контролиращ циклите на будуване и сън, също били по-ниски.
Според изследователите реакцията на човешкия организъм към лунните цикли е остатък от далечното биологичното ни минало. И днес множество животни реагират на лунните цикли. Това важи особено за морските организми, за част от които лунната светлина е знак за стартиране на процеса на размножаване.