Ново проучване изненадващо показа, че Марсианската падина – най-дълбокото място в Световния океан, всъщност гъмжи от живот, съобщава научнопопулярният сайт PopSci.com, цитирайки публикация на изследването в сп. “Нейчър джиосайънс“.
В случая не става въпрос за странни дълбоководни обитатели, а за бактерии, които за голямо учудване на учените се оказали способни да процъфтяват на дълбочина от 11 км. Това е място, на което властват пълен мрак, вкочаняващ студ а налягането е чудовищно – ако попаднете там натискът върху всеки квадратен сантиметър от тялото ви ще достига до 1100 килограма!
Откритието е направено от международен екип от учени, които потопили в океана автономния изследователски робот Deep-Sea Collector. Целта на уреда била да измери нивата на кислород на дъното на Марианската падина. Там изследователите се натъкнали на необичайно високи нива на консумация на този газ, което е знак за метаболизъм на аеробни (кислород дишащи) бактерии.
Новината е изненадваща за научния свят, тъй като на тези дълбочини обикновено попадат много малки количества храна. Всички дълбоководни обитатели там разчитат на хранителните вещества, които потъват от хранителните вериги в по-горните водни слоеве на океана.
Анализът на данните показал, че активността на живота в Марианската падина е средно два пъти по-висока от тази на други места в близост до нея, на които дъното било на далеч по-скромните 6 километра дълбочина. Обяснението, което учените дават на този феномен, е, че по някакъв начин падината успява да улови повече хранителни вещества в седиментните утайки на дъното си.
Микробиологичната активност на дъното на падината е толкова висока, че тя може да играе важна роля в цикъла на въглерода, а оттам - и върху климата на Земята, предполагат учените.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!