Министерство на финансите прогнозира бюджетен дефицит от 20 млн. лева в края на октомври

01.11.2022 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Една от причините за рязкото влошаване на салдото е влязлото в сила в началото на този месец ново преизчисляване на пенсиите, което беше гласувано през лятото. Във фискалния резерв има над 13 милиарда лева
Министерство на финансите прогнозира бюджетен дефицит от 20 млн. лева в края на октомври
Снимка: под лиценза на creative commons

20 милиона лева дефицит се очаква да бъдат отчетени в бюджета на държавата към днешна дата, сочат прогнозите на финансовото министерство. В края на септември бюджетът е бил с излишък над 900 милиона лева.

Една от причините за рязкото влошаване на салдото е влязлото в сила в началото на този месец ново преизчисляване на пенсиите, което беше гласувано през лятото. Във фискалния резерв има над 13 милиарда лева, част от които са набрани чрез дългови емисии.

Само за месец октомври дефицитът е в размер на 1 млрд. лв., като причините за превишението на разходите над приходите на месечна база са по-високите разходи в съответствие с годишните разчети, както и по-големия размер на възстановения данъчен кредит към бизнеса по ЗДДС. През октомври се наблюдава нарастване на социалните разходи (вкл. и поради втората стъпка от одобреното през лятото преизчисляване на пенсиите), капиталовите разходи, разходите за издръжка и други, коментират от Министерството на финансите. 

Приходите в държавния бюджет към края на октомври 2022 г. са в размер на 50,232 млрд. лв. (84,2 % от годишния план) и нарастват с 8,099  млрд. лв. (+19,2%) спрямо отчетените за същия период на 2021 г. Данъчните постъпления нарастват на годишна база с 4 616 млн. лв., неданъчните - с 3 450  млн. лв., а парите от фондовете на ЕС са близки до отчетените за същия период на предходната година.

От месец юли по бюджета на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ постъпват вноски от публичните предприятия от сектор „Енергетика“ които се използват за покриване на разходите за компенсации за бизнеса заради скъпия ток. Поради тази причина в частта на неданъчните приходи се отчита ръст, тъй като такива вноски не са постъпвали през 2021 г. Аналогично в частта на разходите за субсидии по бюджета на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ се извършва изплащане на компенсации към небитовите крайни клиенти на електрическа енергия извън регулирания пазар, което също следва да се има предвид при съпоставката на разходите със същия период на предходната година.

Разходите на държавния бюджет (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) към октомври  са в размер на 50,252 млрд. лв. (76,3% от годишния план). За сравнение, разходите към октомври 2021 г. бяха в размер на 41,406 млрд. лева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...