През 2018 г. между България и Виетнам е постигнат общ стокообмен на стойност 88.8 млн. щ.д. Повишението спрямо 2017 г. е с около 10%, но считам че имаме по-висок потенциал, който да реализираме. Това каза министърът на икономиката Емил Караниколов по време на среща с посланика на Виетнам Н. Пр. г-н Доан Туан Лин, на която двамата обсъдиха задълбочаването на търговско-икономическото сътрудничество между двете страни.
Министър Караниколов и Н. Пр. Доан Туан Лин се съгласиха, че със Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз /ЕС/ и Виетнам, което се очаква да бъде подписано в края на м. юни т.г., ще се насърчи още повече търговско-икономическото и инвестиционно сътрудничество и потенциал между България и Виетнам. Икономическият министър посочи, че по време на Българското председателство на ЕС страната ни е подкрепяла активно подписването на Споразумението. Той бе категоричен, че ще съдейства за по-бързото ратифициране на търговското споразумение и от българския парламент, за да бъде осигурен бърз достъп на износителите и инвеститорите от страната и ЕС до един бързо развиващ се пазар от 95 милиона потребители.
„Виетнам е наш традиционен търговско-икономически партньор, с който си сътрудничим отлично, но трябва да надграждаме, за да развием пълния потенциал и оптимизираме двустранната търговия, изтъкна още Караниколов на срещата. От своя страна посланик Доан Туан Лин заяви, че Виетнам може да бъде врата за стоките от България към Тихоокеанския регион и страните от Азия, а нашата страна да предостави възможности за тези от Виетнам към пазарите на ЕС.
За идентифицирането и реализирането на нови възможности в търговско-икономическата сфера, двамата съгласуваха провеждането на 24-та сесия на Българо-виетнамската смесена комисия през месец ноември 2019 г. в София, която да бъде съпътствана от провеждането на бизнес форум.
Български износ за Виетнам през 2018 година е 33.0 млн. щ.д., състоящ се от: медикаменти; инсектициди; ламарини, листове и ленти от мед; каолин и каолинови глини; антибиотици и др. Вносът от Виетнам за същия период е на стойност 55.8 млн. щ.д. и се състои от: кафе; пневматични гуми от каучук; части и принадлежности за превозни средства; ядки, кашу и др.