Могат ли мозъците ни да бъдат хакнати?

03.10.2013 | 15:30
по статията работи: Георги Георгиев
Отговорът за момента е „да“, ако сте мишка
Могат ли мозъците ни да бъдат хакнати?

Възможността за контрол върху човешкия мозък и като цяло взаимодействието между мозъците ни и машините е тема, която от години вълнува хората.

От създаването на подобна sci-fi технология днес са заинтересовани много среди - учените, искащи да помогнат на парализирани пациенти, геймърите, желаещи да се преселят изцяло във виртуалното пространство, и разбира се, военните и злодеите, които се домогват до световно господство, превръщайки хората около себе си в напълно подчинени зомбита - войници.

Независимо от това дали приветстваме или се страхуваме от начините, по които подобна технология би ни засегнала, то едно е сигурно – трябва да приемем факта, че подобен мощен инструмент за контрол върху поведението може да бъде създаден, поне на теория.

Показва го опитите с мишки, чиито мозъци (разбира се, несравнимо по-прости от нашите) са били генетично обработени и управлявани с помощта на лазерни импулси. Така опитната мишка започвала да се движи в кръг наляво въпреки волята си, всеки път щом учените натиснели бутона.

Повече за впечатляващата технология за контрол върху мозъците ни и за перспективите от създаването ѝ можете да научите от видеото по темата, публикувано в YouTube канала AsapSCIENCE.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...