Музика за ушите

15.10.2012 | 11:00
по статията работи: Петър Чернев
Кратка история на формата MP3
Музика за ушите
Снимка: Sxc.hu

Знаете ли колко MPEG Audio Layer III файла имате в момента на компютъра си? Ако мигате в недоумение, вероятно познавате тези съвкупности от данни под името mp3 и разполагате с хиляди от тях. MP3 е метод за компресиране на аудио файлове до размери, които позволяват свалянето им от интернет, обяснява сайтът Mashable.com.

В началото на XX век различни телефонни компании, сред които американската AT&T, провеждали проучвания, свързани с качеството на звука и чуването. Те се занимавали например с това колко информация може да бъде изведена от даден сигнал, преди чутото да започне да става неразбираемо.

В началото на 80-те години първите учени, които работили по аудио компресирането, били изправени пред проблем – създаваните файлове били с лошо качество и твърде големи размери. В сферата били заети учени като Карлхайнц Бранденбург, които очаквали технологиите да настигнат напредничавите за времето им теории. Германецът помогнал за развитието на различни модерни техники за аудио компресиране.

През 1988 г. Международната организация по стандартизация (ISO) свикала комитет, който трябвало да изготви стандарт за аудио файловете в бъдеще. Групата, наречена Moving Pictures Experts Group (MPEG), открила „златната среда”.

Бил създаден форматът MP3, който правел загубата на качество практически неуловима за човешкото ухо. За подобряване на нововъдението Бранденбург използвал песента Tom's Diner на американската изпълнителка Сюзанин Вега. В развитието на новия формат участвали още трима немски учени.

Когато през 1995 г. откритието видяло бял свят, то не срещнало особено радушно посрещане. Година по-рано учените публикували и първия успешен енкодер (превръщащ файловете с разширение .wav в mp3). Той се наричал l3enc. През 1995 г. на мода бил стандартизираният аудио формат ISO.

Както вероятно се досещате, причината потребителите да сменят предпочитанията си се нарича интернет. Дори може да се каже, че форматът mp3 и глобалната мрежа са се развивали заедно. Скоро се появил и първият софтуер, който позволява на всеки да прехвърли на компютъра си съдържанието на желаното CD и впоследствие да го сподели в интернет.

В края на XX век онлайн платформата Napster позволявала лесно качване и сваляне на музика от интернет. Плановете на създателите й да ограничат възможностите за сваляне се провалят. Napster добива популярност през 2000 г., когато в нея първо се появява новата песен на Metallica I disappear още преди официалното й пускане, което предизвиква скандал. Спорът е решен в съда, но платформата бива затворена.

Нищо обаче не може да спре все по-популярните преносими mp3 плеъри. В днешно време форматът все още е предпочитан, тъй като е познат, лесен за работа и споделяне.

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....