Над 223 млн. лв. са щетите за хазната от организирани данъчни и осигурителни измами

13.12.2024 | 06:40
по статията работи: econ.bg
От началото на годината досега Националната агенция за приходите регистрира, че при нейни 6553 приключили ревизии има допълнително установени задължения в размер на 983 072 078,30 лева
Над 223 млн. лв. са щетите за хазната от организирани данъчни и осигурителни измами
Снимка: под лиценза на creative commons

От началото на годината досега Националната агенция за приходите регистрира, че при нейни 6553 приключили ревизии има допълнително установени задължения в размер на 983 072 078,30 лева. Приблизителният размер на щетите за хазната от установените организирани данъчни и осигурителни измами за периода 01.01. – 10.12.2024 г. е 223 110 000 лева.

Това обяви заместник-министърът на финансите Мартин Дановски на заседание на Обществения съвет „Икономика на светло“.

Той подчерта, че противодействието на акцизните, валутните и митническите нарушения е сред най-важните действия за изсветляване на средата. По предварителни данни за периода януари – ноември 2024 г., в резултат на своята работа Агенция „Митници“ е задържала стоки и ценности на стойност над 700 000 лева.

От друга страна Дановски обърна внимание, че развитието и изсветляването на икономиката ни ще бъде ускорено от въвеждането на еврото в България. С него ще се стимулира инвестиционната активност, ще се подобри конкурентоспособността на българската икономика и ще се увеличи влиянието на българската позиция при определянето на паричната политика на еврозоната.

Дановски бе категоричен, че бизнесът е готов отдавна на тази стъпка, защото тя ще донесе възможност за увеличаване на възможностите за достъп до нови пазари, като същевременно ще намали разходите и ще гарантира яснота, прозрачност и предсказуемост при планиране на инвестициите.

Като следващ фактор за ограничаване на сивата икономика заместник-министър Дановски посочи гарантирането на спокойна и предвидима среда. Освен това Министерството на финансите ще стимулира бизнеса, който спазва нормативната база и допринася за увеличаване на ръста на брутния вътрешен продукт.

По време на заседанието на Обществения съвет „Икономика на светло“ от Асоциацията на индустриалния капитал в България представиха нивата на Композитния индекс „Икономика на светло“ и подиндекса „Заетост на светло“ за 2023 година. Чрез тях се измерват стойността на светлата част от икономиката в страната и сивите практики, свързани с трудовия пазар.

Данните показват, че “светлата” част от българската икономика бележи лек спад през 2023 г. в сравнение с 2022 година.

Основните проблемни области са свързани с непълно отчитане на реализираната продукция и събираемостта на ДДС, издаването на касови бележки при продажбите на услугите, гарантирането на реална конкуренция при провеждането на обществените поръчки, работата с договори, които не отчитат действителното възнаграждение и допълнителна работа без договори.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...