Над 60% от земеделските стопанства у нас са изчезнали за 10 години

29.11.2021 | 07:45
по статията работи: econ.bg
Използваната земеделска площ обаче се увеличава. Ако през 2003 г. броят на земеделските стопанства е бил над 665 хиляди, през 2010 г. той вече е малко над 370 хиляди, а през 2020 г. броят им пада до малко под 133 хиляди стопанства
Над 60% от земеделските стопанства у нас са изчезнали за 10 години
Снимка: под лиценза на creative commons

Над 60% от земеделските стопанства у нас са изчезнали през последното десетилетие според данни от Анализ на структурата на земеделските стопанства в България, цитиран от БНР. Използваната земеделска площ обаче се увеличава. Ако през 2003 г. броят на земеделските стопанства е бил над 665 хиляди, през 2010 г. той вече е малко над 370 хиляди, а през 2020 г. броят им пада до малко под 133 хиляди стопанства. 

Повече от 13 хиляди от тях не стопанисват земя. Анализът сочи, че за разлика от намаляващия брой на фермите, за разглеждания период е констатирано значително увеличение на използваната земеделска площ. През 2003 г. тя е в размер на 2 милиона и 905 хиляди хектара.

След присъединяването на страната към ЕС интересът към разширяване на площите на стопанствата е значителен и само в рамките на три години използваната земеделска площ достига до над 3 милиона и 600 хиляди хектара, а през 2020 г. тя вече е 3 милиона и 959 хиляди хектара. Анализът потвърждава и отдавна известното - най-голям дял от обработваемата земя у нас е зает от зърнените култури.

Високите ренти в плодородната година вдигнаха цената на земята в Добричкия регион до 3000 лева за декар, съобщава БНР.

Ръстът идва след белязаната от сушата минала стопанска година, когато в областта се намираха парцели и под 2000 лева. Ренти от 100-120 лева за декар, които тази есен се изплащат, са основният двигател за поскъпването, коментира председателят на Регионалното сдружение за недвижими имоти Павлина Тодорова. За сравнение, през миналата година с ниски добиви собствениците на земя получиха възнаграждение от арендатори и кооперации едва по 30-50 лева.

По думите на Тодорова цената на земеделската земя в Добруджа средно е поскъпнала с 200-300 лева за декар. В землището на Балчик, където се търгуват най-скъпите ниви, вървят сделки и за 3000 лева, казва Тодорова. Има огромен интерес към покупката на земя, но продавачите са малко, е коментирала управителят на една от големите агенции за недвижими имоти в региона Ралица Кулева. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...