Най-големите обири в историята, за които трябва да научите

12.01.2014 | 10:45
по статията работи: Петя Бързилска
Впечатляващи кражби са ставали реалност неведнъж

Сценична треска

156354

Снимка: Wikipedia.org.

Двама мъже се представят като купувачи, когато прекрачват прага на бижутерията на Graff Diamonds ("Граф Даймъндс”) в Лондон. Действието се развива на 6 август 2009 г., а крадците проявяват хитрост, за да не бъдат разпознати. Те наемат професионален сценичен гримьор, като го подлъгват, че става дума за музикално видео. Той ги дегизира с перуки, изменя цвета на кожата им и чертите на лицето им чрез латексови протези за лице, които често се използват в киното. В крайна сметка са заловени, но откраднатите бижута не са намери и до днес.

Нощта в музея

156359

Снимка: Wikipedia.org.

През декември 2002 г. се провежда голяма изложба на диаманти в Хага, Холандия. Изложените бижута са събрани от кралския двор, други музеи и частни колекции.

Най-ценните сред тях изчезват в неделя вечер или понеделник сутрин. Тъй като музеят е затворен в понеделник, кражбата остава неразкрита за поне един ден. Когато ръководството пристига във вторник, заварва шест от 28-те кутии празни.

Естествено, музеят е снабден с денонощна охрана и камери за наблюдение, които покриват всеки сантиметър от изложбата. И това не е всичко! Крадците преодоляват детектори за движение и подсилени стъклени витрини. До ден-днешен никой няма да представа как са успели да го направят. На камерите не се вижда нищо, охранителите не са забелязали нищо, нито един сензор не се е задействал. Единственото доказателство за влизане взлом е счупен прозорец. Предполага се, че крадците са имали вътрешна информация, но полицията не успява да докаже връзка между грабежа и служителите на музея.

Музеят така и не дава точна информация кои бижута са откраднати. Твърди се, че сред тях е сватбен дар от крал Уилям III до кралица Мери II от XVII в. Задигнатите накити имат историческа стойност и не са търгувани, така че са трудни за оценяване. В крайна сметка се определят 12 милиона долара.

И именно защото бижутата са твърде известни, за да останат незабелязани на търг, те никога няма да бъдат заловени в аукцион. След няколко години без никакви доказателства случаят е затворен.

Шоколадовият обир

156363

Снимка: Thinkstock/Guliver

Никой не знае истинското име на крадеца, но той се представял като Карлос Хектор Фломенбаум. Прокламирал себе си като успешен бизнесмен и често посещавал банката ABN Amro в Антверпен за поне една година. Служителите го обожавали. Описвали го като посивял мъж на възраст между 55 и 60, говорещ английски с американски акцент. Имал аржентински паспорт. Нарича се "Шоколадовия обир”, защото той обичал да черпи с лакомства и да бъбри за какво ли не.

Постепенно спечелил доверието на служителите и получил VIP пропуск за трезора. В банката на определени клиенти се дават ключове, така че да имат достъп до диамантите си по всяко време. Сред тях бил и Флобенбаум. По някое време между втори и пети март 2007 г. си излязъл от трезора с диаманти в размер на 120 000 карата.

Банката имала система за сигурност на стойност 2 милиона долара. Но на Карлос изобщо не му трябвало да се занимава с нея - просто си влязъл, отишъл там, където знаел, че държат нешлифованите диаманти, и изпразнил пет от депозитните кутии.

Банките имат навика да правят солидна проверка за своите най-големи клиенти и все още не се знае как човек с фалшив паспорт е успял да мине през това. Сред откраднатите диаманти има 41 сини и 2 изключително редки зелени. Оценяват се на 28 милиона долара.

Италианска афера

156361

Снимка: Thinkstock/Guliver

През 2008 г. една жена в Милано се оплаквала на полицията от шума рано сутрин. Не ѝ обърнали внимание, защото и без това имало ремонт наблизо. Никой обаче не съобразил, че дамата живеела до световноизвестния бижутерен шоурум  (Damiani) "Дамяни”. Съвсем очаквано сградата била оборудвана с охранителна система по последен писък на модата. Това обаче нямало никакво значение, защото крадците пробивали дупка всяка сутрин през дебелата 1,2 метра стена, разделяща мазето на шоурума от съседното.

Времето било преценено перфектно. Магазинът бил приготвен за частно посещение, така че нямало никакви клиенти, а само служители, които да отворят трезора. Дегизирани като полицаи, крадците се появили към 10 сутринта. Изобщо не били въоръжени - разчитали единствено на изненадата и объркването. Завързали персонала. Само един оставили временно свободен, за да отвори сейфа. Цялата процедура отнела около половин час и коствала на 20 милиона в диаманти, рубини и злато. Това, което бандитите пропуснали, е фактът, че по това време бил сезонът на Оскарите. Най-ценните бижута били дадени назаем на холивудски звезди. 

Полицейска акция

156358Снимка: Wikipedia.org.

Съвсем не чак толкова отдавна - на 18 февруари 2013 г. - 8 маскирани мъже в две фалшиви полицейски коли успяват да задигнат диаманти на стойност 38 милиона долара. Обирът се състои малко преди 8 вечерта на летището в Брюксел. Крадците са дегизирани като полицаи. Влизат на територията на летището през дупка, която направили в оградата. С пуснати фалшиви сирени на ван и кола директно отиват до самолета. Бижутата са превозвани с бус от Антверпен и трябвало да пътуват за Цюрих. Крадците заплашват пилотите с оръжия и пълнят 130 чанти със скъпоценности.

Обирът се случва за 15 минути и се смята, че е дело на изключителни професионалисти. Те със сигурност са разполагали със солидна вътрешна информация. По-късно предполагаемият ван е намерен изоставен и запален.

Извършени са редица арести, а на 4 юли главният заподозрян Марк Бертолди е екстрадиран от Франция в Белгия. Той признава, че е продал някои от камъните, но физически не е участвал в грабежа. Разказват, че в деня на събитието се обадил на жена си да ѝ каже да гледа телевизия, защото е направил нещо голямо.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...