ООН ще одобри план за защита от астероиди

28.10.2013 | 17:00
по статията работи: Георги Георгиев
Земята не е готова да посрещне заплахата от удар на опасни астероиди от космоса, твърдят астронавти, които помагат на ООН да формулира мерките
ООН ще одобри план за защита от астероиди

Когато голям метеор избухна с мощта на атомна бомба над руския град Челябинск в Русия, световните космически агенции разбраха за събитието от Twitter и YouTube, подобно на всички останали жители на планетата.

Това е неприемливо, казва бившият астронавт Eд Лу. Мнението му се споделя от Организацията на обединените нации (ООН). Миналата седмица Генералната асамблея одобри комплект от мерки, които Лу и други астронавти препоръчват, за да предпазят планетата от опасността да бъдем ударени от унищожителен астероид.

От ООН планират да основат „Международна група за предупреждение от астероиди“. Чрез нея държавите членки ще споделят информация за потенциално опасни космически парчета скала.

Ако астрономи засекат астероид, който представлява заплаха за Земята, Комитетът за мирно използване на космическото пространство ще помогне за координирането на мисия за стартиране на космически кораб, който да го отстрани от курса му на сблъсък със земната орбита.

Лу и другите членове на Асоциацията на космическите изследователи препоръчват тези стъпки на ООН като първи етап по разрешаване на дълго пренебрегвания въпрос за опасните космически камъни. Нито една държава или агенция до момента не е поемала отговорност за планетарната защита от астероиди.

Според астронавтите следващата стъпка в защита на Земята е да се намерят всички опасни астероиди, които ни заобикалят, смята Лу. „Съществуват 100 пъти повече астероиди там някъде, отколкото сме открили. Около нас обикалят близо 1 млн. астероида, които са поне толкова големи, че да унищожат Ню Йорк Сити. Предизвикателството, което стои пред нас, е да ги открием, преди те да са ни открили".

Ранното предупреждение е важно, тъй като увеличава шанса от отразяването на астероида с минимални усилия. Тогава единственото което трябва да се направи, е да се промени леко курса му, така че да избегне сблъсък със Земята. В случай че астероидът бъде открит твърде късно обаче, единственото, което ни остава, е да евакуираме района в който се очаква той да падне, смятат специалистите.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...