Огромното мнозинство от звезди в Млечния път разполагат с поне една планета, а много от тези планети са способни да поддържат форми на живот, твърди ново проучване.
В ползва на смелото твърдение говори откритието на група астрономи, според което около близки до Слънцето звезди от вида червени джуджета, обикалят не една или две, а цели осем екзопланети. Три от тях са малко по-големи по размери от Земята и обикалят в т.нар. обитаема зона, която позволява поддържането на океани от течна вода на повърхността им.
Взимайки предвид факта, че 75% от звездите в галактиката (или към 75 млрд.) са именно червени джуджета, астрономите правят предположението, че вероятно почти всички те разполагат със собствени планети, като една четвърт от тях имат планета в обитаемата зона от вида супер земя.
„Ние определено се натъкваме на голямо количество планети с ниска маса, и можем да очакваме да открием много повече в близко бъдеще, дори около звезди в непосредствена близост до Слънцето“, коментира Мико Туоми – водещ автор на проучването от британския университет Хартфордшир.
Осемте екзопланети са открити, да обикалят около звезди, отстоящи на между 15 и 80 светлинни години от нас. Всяка от тях обикаля на разстояние между 0.05 и 4 астрономически единици. Една астрономическа единица се равнява на около 150 млн. км. - средното разстояние между Земята и Слънцето.