Излизането в пенсия ще поскъпне за всички хора, на които не им стига осигурителен стаж. Причината за това е, че от 1 август минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се, за земеделските производители и тютюнопроизводители нараства от 710 лв. на 780 лв. Промяната е заложена в проекта на бюджет за 2023 г., който беше одобрен от бюджетната комисия към парламента. Според Кодекса за социално осигуряване (КСО) хората, на които не им достига стаж за пенсия, могат да платят за всеки недостигащ месец вноска в размер на 19,8% от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се граждани.
От 1 август 2023 г. за всеки месец недостигащ стаж хората трябва да платят по 154,44 лв. Това означава, че за една година допълнителен трудов стаж трябва да внесат в държавната хазна 1853,28 лв., а за максималния срок от 5 годни трябва да платят 9266,40 лв.
В момента вноските се правят на база действащия минимален осигурителен доход от 710 лв. До края на юли покупката на един месец стаж струва 140,58 лв. Ако не ви достига година стаж, трябва да платите 1686,96 лв., а цената за всичките 5 години, които по закон може да бъдат купени, е 8434,80 лв. Остава по-малко от месец, за да се възползвате от по-ниските цени при покупката на стаж. От 1 август вноската за всеки месец недостигащ стаж нараства с 13,86 лв. За недостигаща една година увеличението е със 166,32 лв., а за максималните 5 години трябва да платите допълнително 831,60 лв.
През миналата година 4093 души са си купили осигурителен стаж за пенсиониране, показват данни на НОИ. Средният брой месеци осигурителен стаж, които не са им достигали, за да се пенсионират, е 23. През миналата година са отпуснати малко над 52 хил. нови лични пенсии за стаж и възраст. Това означава, че близо 8% от всички нови пенсионери са доплатили за стажа си.
През настоящата година, за да излязат в пенсия жените трябва да са навършили 62 години и да имат стаж от 36 години и 4 месеца. Изискванията за мъжете са навършени 64 години и 6 месеца и стаж от 39 години и 4 месеца.
Възможностите за купуване на осигурителен стаж са посочени в КСО и се допускат само в точно определени случаи. Има три варианта, при които хората могат да купят стаж за пенсия: за времето на обучение за завършено висше или полувисше образование, за периода, в който карат докторантура или до 5 години, недостигащ стаж по общия ред.
Хората могат да купят както целия период на обучението си във висши и полувисши училища, така и само част от този период. Ако купуват целия период, трябва да представят удостоверение от съответното учебно заведение за срока на обучението по съответната учебна дисциплина. В удостоверението периодът трябва да бъде посочен от датата на започването на обучението до датата на неговото завършване. Не е необходимо да се представя такова удостоверение, когато купуват само няколко месеца стаж.
Купеният стаж се зачита за осигурителен от трета категория и може да се ползва само при пенсиониране. Преди да купят стаж хората трябва да проверят в териториалното поделение на НОИ точно колко време не им достига за пенсия. Защото, ако платят по-голяма сума от необходимата, това няма да им осигури по-висока пенсия, но ще имат право да поискат надплатената сума да им бъде възстановена от съответната териториална дирекция на НАП. Недостигащият осигурителен стаж се преценява към датата на подаване на заявлението. Пенсията се отпуска от датата на заявлението, след като са внесени дължимите осигуровки. Внасянето на осигуровките за недостигащия стаж става по банков път след подадена декларация.
Удостоверението за “закупен недостигащ стаж” се издава от териториалното поделение на НОИ въз основа на документа за внесените осигуровки. Осигурителният доход за времето, за което е купен осигурителен стаж, не се взема предвид при изчисляване на индивидуалния коефициент на пенсионера.